Facebook Pixel Sportdog.gr | «Βόμβα» από τον Άρη - Έβαλε τέλος στο αήττητο του Ολυμπιακού!
Άλλα Σπορ
| 2018-10-27 22:00:00

«Βόμβα» από τον Άρη - Έβαλε τέλος στο αήττητο του Ολυμπιακού!

Τεράστια νίκη, τέλος στις ετιτυχίες.

Τεράστια νίκη πήρε ο Άρης που επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο Ρέντη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έχασε στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά από 51 αγώνες. Η τελευταία του ήττα ήταν από τον ΑΟ Θήρας πάλι με 3-2 στην Σαντορίνη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος πριν δύο χρόνια.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Θεσσαλονίκης που έχει στις τάξεις την παγκόσμια σταρ Μοντάνιο έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω τη φετινή σεζόν. Θυμίζουμε ότι το ζευγάρι αυτό αγωνίστηκε στον τελικό του προηγούμενου πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό να καθαρίζει με 3-0 νίκες.

Τα δύο πρωτά σετ είχαν παρόμοια εικόνα. Στο πρώτο ο Άρης πήρε με το καλημέρα διαφορά (7-0) και τη διατήρησε μέχρι το φινάλε φτάνοντας στο εντυπωσιακό 25-11 για το 1-0 μέσα στο Ρέντη. Ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια ανάκαμψης στο δεύτερο σετ. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς βρήκε τον αγωνιστικό της ρυθμό και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-14 και επίθεση της Χίπε.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τρίτο σετ. Ο Άρης πήρε και πάλι διαφορά (6-0) με το ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί με την Κατερίνα Ζακχαίου στο σερβίς και κατάφερε να μειώσει αρχικά σε 14-16 και στη συνέχεια σε 16-14. Δύο σερί άσοι του Άρη έδωσαν στην ομάδα της Θεσσαλονίκης την ευκαιρία να φτάσει στο +4 (22-18) και να κατακτήσει τελικά το σετ με 25-21.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-1 στο τέταρτο σετ αλλά βρέθηκε πίσω με 8-7. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έχτισαν σερί και έφτασαν στο +4 (15-11, 19-15) κατακτώντας το σετ και οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 5-0 και 10-5 αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε σε 10-9. Οι παίκτριες της ομάδας της Θεσσαλονίκης διατήρησαν την ψυχραιμία τους και κατέκτησαν στο σετ με 15-13 φτάνοντας στην τεράστια νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 2-3 (11-25, 25-14, 21-25, 25-18, 13-15)

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 17 (11/16 επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι), Μέιφιλντ 18 17/33 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ., 33% αρ.), Λαμπρούση, Κωνσταντινίδου Λ. 4 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χίπε 14 (9/34 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Έμοντς 14 (11/27 επ., 3 άσσοι, 51% υπ., 32%αρ.), Κοκκινάκη -λ (33% υπ., 25% αρ.) / Βλαχάκη 2 (2/3 επ.), Ζακχαίου 4 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος)

Άρης (Στέλιος Κουτουνίδης): Πίττα 13 (3/6 επ., 4 μπλοκ, 6 άσσοι), Τζούριτς 6 (1/4 επ., 6 άσσοι), Μοντάνο 25 (20/43 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 32% υπ., 18% αρ.), Μεταξά 4 (0/6 επ., 4 μπλοκ), Γκουγκούση 9 (7/22 επ., 2 μπλοκ, 30% υπ., 10% αρ.), Χουντίμα 18 (14/39 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 27% υπ., 3% αρ.), / Χίτζιου -λ (36% υπ., 21& αρ.), Μπάκα, Παπαδοπούλου, Ζωίδου