Facebook Pixel Sportdog.gr | Ιστορική νίκη για τον Ολυμπιακό στην Θεσσαλονίκη
Άλλα Σπορ
| 2018-11-03 20:37:00

Ιστορική νίκη για τον Ολυμπιακό στην Θεσσαλονίκη

Πέρασε με 3-2 από τον Ηρακλή και έγραψε ιστορία!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ του Ηρακλή για την 4η αγωνιστική σημείωσε την 33η σερί νίκη του και έγραψε ιστορία του πρωτάθλημα της Volley League.

Ο Ολυμπιακός που την προηγούμενη αγωνιστική ισοφάρισε το αήττητο σερί 32 αγώνων του Ηρακλή που κρατούσε από το 2006 έγραψε ιστορία στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ όπως και πέρσι έτσι και φέτος έχασε βαθμό στη Μίκρα. Ήταν η δεύτερη απώλεια βαθμού μετά την πρεμιέρα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Ο Ηρακλής από την άλλη υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα του μετά την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον ΠΑΟΚ. Έδειξε όμως εξαιρετικά στοιχεία και η Μίκρα θα είναι έδρα που θα δυσκολέψει πολλούς.

Για τον Ολυμπιακό 30 πόντους σημείωσε ο Σμιτ ενώ ακολούθησε ο Κουμεντάκης με 18 πόντους. Ο Κλίντι ήταν πρώτος σκόρερ του Ηρακλή με 24 πόντους, ενώ ο Σωτηρίου σημείωσε 18 έχοντας και τρία μπλοκ.

Αρκετά δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο σετ. Μετά το 5-5 με πέρασμα του Προύσαλη ο Ολυμπιακός με Ράουβερντινκ, Μπέμε και Σμίτ έχτισε σερί και έφτασε στο 5-8 αναγκάζοντας τον Γιάννη Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ηρακλής είχε σημαντικό πρόβλημα στην υποδοχή του, με τον Ολυμπιακό να πιέζει τρομερά από την γραμμή.

Η ομάδα του Πειραιά με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη και επίθεση του Σμιτ προηγήθηκε με 8-13 έχοντας τον έλεγχο του ματς. Η ομάδα του Θεσσαλονίκης με επίθεση του Αρμενάκη και άσο του Σωτηρίου μείωσε στους τρεις πόντους 11-14 μπαίνοντας και πάλι στη διεκδίκηση του σετ. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε με πρώτους χρόνους και τον Σμιτ να πάρει διαφορά αλλά ο γηραιός έμεινε στο παιχνίδι (15-18, 17-20) με Κλίντι και Σωτηρίου. Η χαμένη επίθεση του Αρμενάκη έδωσε στον Ολυμπιακό τέσσερα σετ μπολ (20-24) αλλά ο άσος του Κλίντι μείωσε για τον Ηρακλή στους (22-24). Το χαμένο σερβίς του ίδιου παίκτη έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό με 22-25.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και πήρε προβάδισμα δύο πόντων μετά από επίθεση του Σμιτ. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 7-9 ώσπου ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 9-9 με άσο του Αρμενάκη.

Με χαμένη επίθεση του Ράουβερντινκ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 11-10 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει διαρκώς. Στο 14-13 μετά από επίθεση του Αρμενάκη ένα μπλοκ άουτ του Σωτηρίου έδωσε στο «γηραιό» προβάδισμα δύο πόντων για το 15-13.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17 με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη ενώ προσπέρασε με δύο πόντους (18-20) με άσο του Ανδρεάδη φτάνοντας στο σετ μπολ με τη διαφορά στους δύο πόντους για το 22-24. Ο γηραίος έσβησε και τα δύο σετ μπολ με άσο του Αρμενάκη (24-24) φτάνοντας ο ίδιος στο σετ μπολ με χαμένη επίθεση του Σμιτ. Το χαμένο σερβίς του Αρμενάκη έδωσε νέα παράταση στο σετ (25-25) αλλά ο Ηρακλής με χαμένο σερβίς του Φράγκου και μπλοκ του Κλίντι έφτασε στο 27-25 και το 1-1 σετ.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο Ηρακλής στο τρίτο σετ. Με όπλο το καλό σερβίς του Ντίνα η ομάδα του Γιάννη Ορφανού εκμεταλλεύθηκε τις κακές υποδοχές και με Σωτηρίου, Αρμενάκης έφτασε στο 5-1 αναγκάζοντας τον Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός με μπλοκ του Ράουβερντινκ μείωσε σε 6-5 αλλά η αδυναμία του Ολλανδού ακραίου στην υποδοχή έδωσαν και πάλι στον Ηρακλή ευκαιρία να προηγήθεί με 12-7 μετά από άσο του Προύσαλη.

Με την είσοδο του Φράγκου η υποδοχή του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και επέτρεψε στους Πειραιώτες να πλησιάσουν στους δύο πόντου (15-13) με τον Σμιτ. Ση φάση του Καναδού διαγώνιου υπήρξαν τρομερές διαμαρτυρίες από πλευράς Ηρακλή. Ο Προύσαλης προσπάθησε να βγάλει την άμυνα, πέρασε στο αντίπαλο τερέν αλλά ο επόπτης θεώρησε ότι η μπάλα έχει φύγει εκτός της επιτρεπόμενης ζώνης.

Με λάθος του Σωτηρίου ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 16-16, ενώ μετά από χαμένη επίθεση του Φράγκου ο Ηρακλής προηγήθηκε με 18-16 σε φάση στην οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον Ολυμπιακό. Με μπλοκ του Σμιτ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 18-19 ενώ έφτασαν στο +2 (21-23) με άσο του Μπέμε. Ο γηραιός με άσο του Αρμενάκη ισοφάρισε σε 23-23 αλλά μια χαμένη επίθεση του Κλίντι έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό με 24-26.

Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 6-4 μετά από επίθεση του Κλίντι με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει αμέσως σε 6-6. Οι Πειραιώτες με πρώτο χρόνο του Μπέμε προηγήθηκαν με 7-8 ενώ με μπλοκ του Ανδρεάδης έφτασαν στο 8-10. Ο Ηρακλής αντέδρασε και πάλι και έφτασε στο 14-12 μετά από λάθος του Τερβαπόρτι.

Με πρώτο χρόνο του Ντίνα και άσος του Κλίντι ο Ηρακλής προηγήθηκε με 19-15 έχοντας το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Με επίθεση του Σμιτ και μπλοκ του Τερβαπόρτι η ομάδα του Πειραά μείωε σε 21-20 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Ηρακλής όμως με Φέργκιουσον, Αρμενάκη και Σωτηρίου έφτασε στο 25-22, ισοφάρισε σε 2-2 και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Ντίνας με πρώτο χρόνο έδωσε στον Ηρακλή προβάδισμα δύο πόντων για το 9-7 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Ολυμπιακός με Μπέμε και Σμιτ προσπέρασε για το 9-10 ενώ με επίθεση του Καναδού ακραίου έφτασε στο 10-12 έχοντας και το πάνω χέρι.

Οι Πειραιώτες έφτασαν στο ματς μπολ (12-14) με τον Κουμεντάκη αλλά ο Φέργκιουσον διατήρησε τον Ηρακλή στη διεκδίκηση του ματς. Τελικά ο Σμιτ έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 13-15 και 3-2 σετ.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15) σε 135΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Φέργκιουσον 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 24 (20/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Σωτηρίου 18 (14/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. -31% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ. - 21% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Κουκουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Μπέμε 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 30 (28/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 48% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες) / Δαρίδης (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Στεφάνου (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Φράγκος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες).