Facebook Pixel Sportdog.gr | «Ζόρια» για τον ΠΑΟΚ, ψάχνει... θαύμα στη Γερμανία
| 2018-11-07 21:00:00

«Ζόρια» για τον ΠΑΟΚ, ψάχνει... θαύμα στη Γερμανία

Δυσκολεύει η πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στους ομίλους του Champions League του βόλεϊ μετά την ήττα του με 3-0 σετ από τη United Volleys Frankfurt στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Σέρζιου Στάνκου στον επαναληπτικό θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ για να διεκδικήσει την πρόκρισή του στο «χρυσό» σετ. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση (ήττα, νίκη με 3-2 σετ) θα αγωνιστεί στο CEV Cup.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να απειλήσει από την γραμμή του σερβίς ενώ και το μπλοκ του κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Για τους Γερμανούς που απέχουν ένα βήμα από τους ομίλους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρλιτζεκ με 16 πόντους, ενώ 13 σημείωσε ο Μρντακ. Για τον ΠΑΟΚ ο Σαφράνοβιτς με 10 ήταν ο μόνος διψήφιος.

Οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με μπλοκ πάνω στον Χιμένεθ προηγήθηκαν με 3-5 στο ξεκίνημα του αγώνα διατηρώντας το προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 10-12 και το χαμένο σερβίς του Σβαρτς. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 14-13 μετά από μπλοκ του Σαφράνοβιτς με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων (15-13) μετά από χαμένη επίθεση των Γερμανών.

Ο Χιμένεζ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (16-13) αλλά οι Γερμανοί με επίθεση του Σβαρτς ισοφάρισαν σε 19-19 στην τελική ευθεία του σετ. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 19-20 μετά από χαμένη επίθεση του Τζούριτς. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε όμως ξανά με άσο του Γκόρτσανιουκ (23-22) με τους Γερμανούς να φτάνουν στο σετ μπολ (23-24) μετά από παράβαση του Τζούριτς. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο σετ μπολ για να φτάσουν τελικά στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-27 μετά από επίθεση του Κάρλιτζεκ.

Μαζί ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ με το προβάδισμα να εναλλάσσεται χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να καταφέρει να ξεφύγει. Στο 11-11 ένας άσος του Σβαρτς και μία επίθεση του Βαν Μπέρκελ έδωσαν στην ευκαιρία στην ομάδα της Φρανκφούρτης να προηγηθεί με +2 (11-13) αλλά και με τέσσερις πόντους (12-16) μετά από παράβαση στο φιλέ του Μάρκεζ. Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να κάνει πολλά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στους Γερμανούς να προηγηθούν με 14-21 με κακό σερβίς του Τζούριτς και να κατακτήσουν τελικά το σετ με 17-25.

Με δύο σερί άσους του Κάρλιτζεκ οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 8-11 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 13-13 με τον Γκόρτσανιουκ και το σετ έγινε ντέρμπι, χωρίς όμως η ομάδα να καταφέρει να προσπεράσει σε κανένα σημείο. Μετά το 20-20 με δύο σερί επίθεση από Κάρλιτζεκ και Σβαρτς οι Γερμανοί έφτασαν στο 20-22 κατακτώντας τελικά το σετ με 21-25 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3: 25-27, 17-25, 21-25

Πηγή: sdna.gr