Facebook Pixel Sportdog.gr | Επική ανατροπή του Φοίνικα Σύρου και... χαστούκι στον ΠΑΟΚ!
| 2018-11-17 20:48:00

Επική ανατροπή του Φοίνικα Σύρου και... χαστούκι στον ΠΑΟΚ!

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο ΠΑΟΚ στη Σύρο, με τον τοπικό Φοίνικα να κάνει επική ανατροπή από 0-2 σετ και να φτάνει στη νίκη με 3-2.

Τέλος στο νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ έβαλε ο Φοίνικας, επικρατώντας 3-2 με επική ανατροπή στο «Δημήτριος Βικέλας» της Σύρου, για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Νίκη μετά από 8 συνεχόμενες αποτυχημένες προσπάθειες για τους «πειρατές» κόντρα στον «Δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό του από το Champions League, γνώρισε ακόμα μία οδυνηρή -ψυχολογικά- ήττα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κυριάρχησε στο πρώτο σετ, κατακτώντας το τελικά με 25-15, χωρίς να χάσει τον έλεγχο και το προβάδισμα σε κανένα σημείο του. Στο δεύτερο, ο Φοίνικας ήταν σαφώς πιο ανταγωνιστικός και με πρωταγωνιστές τους Ντόκιτς και Όκολιτς έμενε κοντά στο σκορ. Από το 16-17 και μετά όμως, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και με επιμέρους σκορ 8-3, έφτασε στο 25-19, κάνοντας έτσι το 2-0 στα σετ.

Το τρίτο σετ «κύλησε» με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και τον Φοίνικα να ξεφεύγει τελικά μετά το 19-18 που διαμορφώθηκε από τον, πολύ θετικό στο αποψινό παιχνίδι, Τζούριτς. Από 'κει και πέρα, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους 6-1 και μείωσαν σε 2-1, παίρνοντας το τρίτο σετ με 25-19.

Το τέταρτο ήταν ένα εκπληκτικό, όσον αφορά την εξέλιξή του, σετ. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-14, ενώ ο Φοίνικας με μπροστάρη τον Εβάντρο ισοφάρισε σε 20-20 και τελικά με δικό του άσο, πήρε το σετ-θρίλερ με 28-26, φτάνοντας στην ισοφάριση.

Στο τάι-μπρέικ, μετά το αμφίρροπο ξεκίνημα, ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα 12-8 εκμεταλλευόμενος το σερβίς του Εβάντρο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 14-12, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν: ο Ντόκιτς πέτυχε τον 15ο πόντο και χάρισε το νικητήριο σετ στην ομάδα του (15-12), που ολοκλήρωσε την επική ανατροπή!

Τα σετ:3-2 (15-25, 19-25, 25-19, 28-26, 15-12)

Φοίνικας Σύρου (Παβλίσεβιτς): Χήρας 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Φίλιο 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 24 (18/35 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 32% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/46 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/25 επ., 47% υπ. - 24% άριστες) / Βελούδης (λ, 50% υπ. - 30% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Αδάμ, Βουλκίδης 1 (1/2 επ.), Μήλης.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 18 (16/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 23% άριστες), Τζούριτς 16 (14/38 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνο