Facebook Pixel Sportdog.gr | Τρομερός Ολυμπιακός - Νίκησε με 3-0 τη Σαχτιόρ και βλέπει τους... 16!
Άλλα Σπορ
| 2018-11-29 19:14:00

Τρομερός Ολυμπιακός - Νίκησε με 3-0 τη Σαχτιόρ και βλέπει τους... 16!

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 σετ της Σαχτιόρ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του CEV Cup.

Η ομάδα του Πειραιά στον επαναληπτικό που είναι προγραμματισμένος για τις 5 Δεκεμβρίου θέλει να κατακτήσει δύο σετ προκειμένου να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ακόμη κι αν ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 σετ τότε όλα θα κριθούν στο «χρυσό» σετ.

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στο φιλέ με 11 μπλοκ ενώ στα αξιοσημείωτα είναι και το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δε δέχτηκε άσο, παρά το γεγονός ότι η υποδοχή του κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα (31% άριστες). Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά ο Σμιτ με 17 πόντους, ενώ ο Μπέμε σημείωσε 14 έχοντας και πέντε μπλοκ. Για τους Λευκορώσους ο Τεβκούν ήταν πρώτος σκόρερ με 11 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό «μούδιασμα» πήρε μπρος και με τον Μπέμε πήρε προβάδισμα με 4-2 με μονό μπλοκ του Ανδρεάδη. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν διαρκώς ένα προβάδισμα 1-2 πόντων σε όλη τη διάρκεια του σετ μέχρι την τελική ευθεία. Στο 13-12 με πιαστή μπάλα του Ράουβερντινκ οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 4-0 έφτασαν στο 16-12 μετά από μπλοκ του Μπέμε.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά στους δύο πόντους (16-14) μετά από χαμένο σερβίς του Σμιτ με τον Ολυμπιακό να φτάνει και πάλι στο +7 (22-15) με επίθεση του Σμιτ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και ο Ολυμπιακός έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-16 με επίθεση του Σμιτ στην κόντρα μπάλα.

Οι Πειραιώτες μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο σετ και με άσο του Ανδρεάδη προηγήθηκαν με 11-6 στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Αντάνοβιτς αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε και πάλι γκάζι με τον Σμιτ και με άσο του Φράγκου έφτασε στο 17-11. Η διαφορά ήταν μεγάλη και οι γηπεδούχοι έφτασαν με άνεση στο 25-15 και το 2-0 σετ.

Οι Λευκορώσοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης στο τριτο σετ. Με τον Κούρας και τον Βοϊνάου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-9 με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να ισοφαρίζει σε 11-11 με πέρασμα του Τερβαπόρτι. Οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 12-11 με τον Σμιτ ενώ με μπλοκ άουτ του Ράουβερντινκ και άσο του Φράγκου έφτασαν στο 15-12 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 19-15 με άσο του Φράγκου και σε εκείνο το σημείο οι Λευκορώσοι αντέδρασαν. Οι φιλοξενούμενοι με τον Βοϊνάου αρχικά μείωσαν σε 20-18 ενώ μετά από παράβαση του Στιβαχτή στο φιλέ έφτασαν στον πόντο για το 22-21. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν και πάλι τις λύσεις και με Ράουβερντινκ και Μπέμε έφτασαν στο ματς μπολ (24-21) και τελικά κατέκτησαν το σετ 25-22 με τον Ζουπάνι και τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-15, 25-22)

Πηγή: sdna.gr