Facebook Pixel ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Άνετη νίκη των Πειραιωτών με 3-0 σετ
Άλλα Σπορ
| 2018-12-15 18:39:00

Του... πήρε τον αέρα - Νέο πάρτι του Ολυμπιακού κόντρα στον ΠΑΟΚ μέσα στη Θεσσαλονίκη!

Άνετη νίκη στο πρωτάθλημα για τους Πειραιώτες με 3-0 σετ.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Με φόρα από την πρόκριση στον τελικό Λιγκ Καπ, ο Ολυμπιακός πέρασε «αέρα» και από την Πυλαία, επικρατώντας άνετα με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ και πήρε αήττητος τον «τίτλο» του πρωταθλητή χειμώνα.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε μια ολοκληρωτική εμφάνιση λίγες μέρες μετά τη νίκη - πρόκριση στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Είναι στην πρώτη θέση με 24 βαθμούς και έχει ρεπό την επόμενη αγωνιστική όπου ξεχωρίζει το ντέρμπι δικεφάλων μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Για τον νικητή Ολυμπιακό σε ακόμη ένα παιχνίδι ξεχώρισε επιθετικά ο Σμιτ με 15 πόντους ενώ 10 είχε ο Μπέμε με 4 άσους. Το καλό σερβίς ήταν από τα στοιχεία που έδωσε στην ομάδα του Πειραιά το τρίποντο.

Με δύο σερί λάθη από Τζούριτς και Όκολιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-9 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κάνει λάθη, ιδιαίτερα στην υποδοχή του δίνοντας την ευκαιρία στους Πειραιώτες να διατηρήσουν τη διαφορά που είχαν από το ξεκίνημα.

Με επίθεση του Τζούριτς ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 10-12 αλλά τα καλά σερβίς του Κουμεντάκη έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό σε πλεονεκτική θέση για το 11-16 με πέρασμα του Τερβαπόρτι. Μετά το 12-19 και το μπλοκ του Μπέμε ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις ανεβάζοντας την απόδοσή του στο φιλέ. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (20-21) αλλά ο Ολυμπιακός τελειώνοντας τις φάσεις κυρίως με τον Σμιτ πήρε το πρώτο σετ με 22-25 μετά από πρώτο χρόνο του Πετρέα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 7-7. Σε εκείνο το σημείο δύο σερί πόντοι του Τζούριτς έδωσαν την ευκαιρία στο ΠΑΟΚ να προσπεράσει με δύο πόντους (9-7) για πρώτη φορά με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει αμέσως με άσο του Μπέμε και να προσπεράσει με 9-10 με μπλοκ του Πετρέα.

Με λάθος του Τακουρίδη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-12 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ισοφαρίζει σε 13-13 με άσο του Γκόρτσανιουκ και να προσπερνάει με 14-13 με μπλοκ άουτ του Σαφράνοβιτς. Από εκείνο το σημείο έγινε της... ισοπαλίας (14-14, 15-15, 16-16, 17-17) με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με δύο για το 19-17 μετά από χαμένη επίθεση του Κουμεντάκη.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε όμως και πάλι αμέσως (19-19) μετά από πρώτο χρόνο του Πετρέα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-23 με τον Ζουπάνη και δύο σερί λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ, του έδωσαν το σετ με 22-25 και 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ με την ψυχολογία στα τάρταρα ουσιαστικά δεν μπήκε ποτέ. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 3-9 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μην μπορεί να ακολουθήσει. Οι Πειραιώτες κατέκτησαν το σετ με 15-25 μετά από χαμένο σερβίς του Τακουρίδη.

Τα σετ 0-3 (22-25, 22-25, 15-15)