Facebook Pixel ΑΕΚ - Ολυμπιακός: 1-3 σετ
| 2019-01-14 22:46:00

Δεν μπορούσε να κοντράρει τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ

Άνετη νίκη των Πειραιωτών με 3-1 σετ.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Σε ένα παιχνίδι όπου η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων φάνηκε μετά το πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ της ΑΕΚ στο Μετς για τη 12η αγωνιστική της Volley League και στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι με την Μπουγιουκσεχίρ για το CEV Cup.

Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου που επαναμφανίστηκε σε πάγκο ομάδας της Volley League μετά από 6,5 χρόνια κατάφερε να κοντράρει τους Πειραιώτες στο πρώτο σετ. Με τον Τζιουμάκα και τον Λάππα να πιάνουν πολύ καλή απόδοση οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ και έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Μουνιόθ.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Μότα, που αποχώρησε για τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα κι έτσι ο Στοΐλοβιτς με τον Λάππα σήκωσαν το επιθετικό βάρος στα άκρα. Καλό παιχνίδι έκανε ο Τζιουμάκας ενώ δεν έπιασε υψηλά στάνταρ ο Σαλάφζουν.

Για τον Ολυμπιακό που παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, ξεχώρισε επιθετικά ο Σμιτ αλλά και οι κεντρικοί Ανδρεάδης και Πετρέας. Θετικό ντεμπούτο έκανε και ο Αλεξίεφ που αποκτήθηκε τον Δεκέμβριο. Οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο παιχνίδι με την Μπουγιουκσεχίρ για τον επαναληπτικό της φάσης των «16» του CEV Cup. Η ομάδα του Πειραιά θέλει δύο σετ για να πάρει την πρόκριση.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι με τακτική να χτυπήσει στο σερβίς. Οι παίκτες της Ένωσης σημάδεψαν τον Αλεξίεφ και αυτό φάνηκε να τους βγαίνει στους πρώτους πόντους όταν και προηγήθηκαν με 4-1 με τρία σερί μπλοκ από Κανέλλο και Λάππα. Ο Ολυμπιακός βρήκε όμως τις λύσεις και με Σμιτ και Αλεξίεφ ισοφάρισε σε 8-8 και προσπέρασε για το 8-10 με τον πρώτο πόντο του Βούλγαρου ακραίου.

Οι Πειραιώτες διατήρησαν τη διαφορά στους δύο πόντους μέχρι το 16-18. Σε εκείνο το σημείο και με τα χαμένά σερβίς του Ολυμπιακού, η Ένωση κατάφερε να χτίσει σερί και να ποηγηθεί με 23-20 με τον Στοΐλοβιτς. Οι αλλαγές του Μουνιόθ (Στιβαχτής αντί Τερβαπόρτι και Ζουπάνης αντί Σμιτ) βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 23-22 με μπλοκ του Ζουπάνη αλλά η ΑΕΚ με τον Στοΐλοβιτς κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-23.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο σετ. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ πίεσε από τη θέση του σερβίς και πήρε με το ξεκίνημα ισχυρό προβάδισμα (2-7) με τον Σμιτ. Η ΑΕΚ με όπλο της το μπλοκ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (8-11, 9-12) με τον Τζιουμάκα αλλά οι Πειραιώτες είχαν τις λύσεις και ανέβασαν και πάλι τη διαφορά (14-21) μετά από χαμένη επίθεση του Τζιουμάκα. Οι παίκτες του Μουνιόθ ήταν σοβαροί σε όλο το υπόλοιπο σετ και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ με 17-25 μετά από μπλοκ του Πετρέα.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να ανοίγει τη διαφορά μετά το 8-8 και επίθεση του Τζιουμάκα. Οι φιλοξενούμενοι μετά από άστοχο πρώτο χρόνο του Χαραλαμπίδη προηγήθηκαν με 8-11 και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι τέλους. Η ΑΕΚ προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική με Λάππα και Στοΐλοβιτς αλλά ο Σμιτ είχε τις απαντήσεις και ο Ολυμπιακος προηγήθηκε με 16-21 για να κατακτήσει τελικά το σετ με 20-25 και να προηγηθεί με 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι όταν και προηγήθηκε με 2-8 με τον Τερβαπόρτι στην γραμμή του σερβίς. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε με τον Τζιουμάκα αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω αφού ο Σμιτ ήταν αξιόπιστος στις κόντρα μπάλες και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ακόμη μια νίκη κόντρα στην ΑΕΚ. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει χάσει ποτέ από την Ένωση στα 22 παιχνίδια που έχουν δώσει οι δύο ομάδες για το πρωτάθλημα.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 17-25, 20-25, 18-25) σε 97'

ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Σαλαφζούν 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 17 (16/30 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 36% άριστες), Κανέλλος 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 17 (15/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάππας 11 (9/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 23% άριστες) / Γκαράς (λ, 44% υπ. - 32% άριστες), Σωνάκης (λ), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 4 (4 άσσοι), Αλεξίεφ 15 (11/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 38% υπ. - 18% άριστες), Ραούβερντινκ 8 (8/18 επ., 45% υπ. - 30% άριστες) / Στεφάνου (λ, 46% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.