Facebook Pixel Sportdog.gr | Ποιο ντέρμπι; Ο ΠΑΟΚ έκανε... πλάκα στον Παναθηναϊκό!
Άλλα Σπορ
| 2019-02-20 18:29:00

Ποιο ντέρμπι; Ο ΠΑΟΚ έκανε... πλάκα στον Παναθηναϊκό!

Άνετο 3-0 και πρόκριση σε 80 λεπτά.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός: Την ώρα των τίτλων ο ΠΑΟΚ αναγεννάται και ο μεγάλος προημιτελικός με τον Παναθηναϊκό αποδείχθηκε... υγιεινός περίπατος. Σε 80 λεπτά 3-0 σετ και ο Δικέφαλος πέρασε θριαμβευτικά στους 4 του Κυπέλλου οδεύοντας προς το back to back.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κλάπβαικ και Όκολιτς, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη – πρόκριση επί του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα να βρεθεί για 4η σερί χρονιά στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας. Από την άλλη πλευρά για τον Παναθηναϊκό πάλεψαν αρκετά μέσα στο ματς οι Γιορντάνοφ και Ράπτης, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να σταματήσουν τους παίκτες του Δικεφάλου.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ κατάφερε να μπει από νωρίς μπροστά (7-4) και να επιβάλει τον ρυθμό του (8-5, 10-6). Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο αντέδρασε (10-7,10-8, 10-9), ωστόσο με τον Κλάπβαικ ο Δικέφαλος ξανά πήρε διαφορά ασφαλείας (13-9, 16-11, 21-15). Έτσι οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ, κερδίζοντας το σετ με 25-18.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο ανάμεσα στις δυο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά με 7-9. Σε εκείνο το σημείο ήρθε ένα σερί από τον ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα οι παίκτες του Θανάση Ψάρρα να περάσουν μπροστά με 10-9.  Μάλιστα με τον Κλάπβαικ οδηγό, ο Δικέφαλος αύξησε περισσότερο την διαφορά φτάνοντας στο 16-11. Από εκείνο το σημείο και μετά οι «ασπρόμαυροι» κρατούσαν την διαφορά (19-15, 20-16, 22-18) με αποτέλεσμα να κάνουν το 2-0 σετ, κερδίζοντας με 25-22.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά φτάνοντας στο 8-4 και με τον Κλάπβαικ να είναι ο οδηγός ξανά στην επίθεση, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 10-10 έχοντας σε εκείνο το σημείο πρωταγωνιστές τους Γιορντάνοφ και Πανταλέων. Ωστόσο ο Δικέφαλος βρήκε τις λύσεις σε εκείνο το σημείο με τους Όκολιτς και Μουαγκουτουτία με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με 15-12. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά (17-14, 19-16, 22-18) και πήραν το σετ με 25-20.