Facebook Pixel Sportdog.gr | «Στοπ» για τις Ελληνίδες θεές της άμμου στην Κίνα!
| 2019-04-25 06:35:00

«Στοπ» για τις Ελληνίδες θεές της άμμου στην Κίνα!

Αποκλεισμός για Αρβανίτη, Καραγκούνη στο Ξιαμέν.

Στον δεύτερο γύρο των προκριματικών ολοκληρώθηκε η πορεία της Βίκυς Αρβανίτη και της Πένυς Καραγκούνη στο τουρνουά τεσσάρων αστεριών του World Tour της FIVB στην Κίνα. Η Εθνική ομάδα beach volley (Νο14) ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 2-0 (24-22, 21-14) σετ από τις Ισπανίδες Λιλιάνα, Έλσα (Νο3) και δεν κατάφερε να προκριθεί στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης. Βίκυ και Πένυ αποχωρούν από το Ξιαμέν με συγκομιδή 160 βαθμούς.

Κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ. Βίκυ και Πένυ βρέθηκαν πίσω με 13-10, προσπέρασαν με 16-18 και είχαν το πρώτο σετ μπολ (19-20). Η ισπανική ομάδα ισοφάρισε και στο τρίτο της σετ μπολ κατάφερε να κάνει το 1-0 σετ με 24-22. Στο δεύτερο σετ, Αρβανίτη και Καραγκούνη ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, με τις ισπανίδες να φθάνουν στη κατάκτησή του με 21-14 για το 2-0 σετ.

Επόμενη διοργάνωση της FIVB για το ελληνικό δίδυμο, το τουρνουά τριών αστέρων στην Κουάλα Λουμπούρ στη Μαλαισία (29/4-4/5), εκεί όπου Βίκυ και Πένυ θα ξεκινήσουν απευθείας από το κυρίως ταμπλό.