Facebook Pixel Νίκη επί της Μέρτενς και πρόκριση της Σάκκαρη στους "4" του Morocco Open (ΒΙΝΤΕΟ)
Άλλα Σπορ
| 2019-05-02 21:45:00

Μεγάλη εμφάνιση της Σάκκαρη στο Μαρόκο και επική πρόκριση στα ημιτελικά! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Μαρία Σάκκαρη απέκλεισε με 6-4, 7-6 (2)  το Νο18 της παγκόσμιας κατάταξης, Ελίζ Μέρτενς, και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Morocco Open.

Στους "4" του Morocco Open που διεξάγεται στη Ράμπατ προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια απέκλεισε με 6-4, 7-6 (2) την περσινή νικήτρια και Νο18 της παγκόσμιας κατάταξης Ελίζ Μέρτενς και θα παίξει για την πρόκριση στον τελικό με την Άλισον Βαν Ουιτβάνκ.

Η Σάκκαρη που είναι στο Νο51 της παγκόσμιας κατάταξης ήταν εκπληκτική στον αγώνα με της κόντρα στη Βελγίδα και έδειξε πως βρίσκει τον... χαμένο της εαυτό.

Ο αγώνας

Στο 1ο σετ η Μαρία αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 "ανέβασε" στροφές και μ' ένα σερί 4-0 έφτασε στο 1-4!

Η Μέρτενς όμως μ' ένα νέο σερί 3-0 στα γκέιμ ισοφάρισε σε 4-4 αλλά η Σάκκαρη ήταν εξαιρετική και δεν μπορούσε να χάσει το σετ (4-6).

Στο 2ο σετ η Σάκκαρη ξεκίνησε με 0-2, ισοφαρίστηκε σε 2-2, προηγήθηκε με 2-3 αλλά έμεινε πίσω με 4-3 από την Βελγίδα πριν ισοφαρίσει αυτή σε 4-4!

Στο 9ο γκέιμ η Μαρία θα προηγηθεί με 40-0 η Μέρτενς την ισοφάρισε αλλά έκανε το 4-5!

Η Βελγίδα ισοφαρίζει σε 5-5 αλλά η Ελληνίδα παίρνει εκ νέου προβάδισμα με 5-6. Η Μέρτενς κάνει το 6-6 και έχουμε τάι μπρέικ! Εκεί η Σάκκαρη έδειξε την κλάση της και "καθάρισε" με 7-2!

Ήταν η 3η της νίκη σε 6 παιχνίδια απέναντι στην Μέρτενς.

ΠΗΓΗ: gazzetta.gr