Facebook Pixel Πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟ ο Ολυμπιακός!
Άλλα Σπορ
| 2019-12-15 20:10:00

"Τρελή" ματσάρα στον Άγιο Θωμά με νικητή τον Ολυμπιακό - "Λύγισε" στο τάι μπρέικ τον ΠΑΟ!

Νικητές οι Ερυθρόλευκοι με 3-2 σετ μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θεόδωρο Βουλκίδη που πήρε μόνος του το τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο ντέρμπι των «αιωνίων» που ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ και χαρακτηρίστηκε από πολλές εναλλαγές στο σκορ, ωραίες φάσεις αλλά και πολλές αποφάσεις των εποπτών να κρίνονται από το VAR κάνοντας επιβεβλημένη την χρησιμότητα του σε αγώνες τέτοιου επιπέδου.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας προβάδισμα σε όλο το πρώτο σετ κατάφερε να το διατηρήσει και να πάρει προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός απάντησε κατακτώντας το 2ο σετ, ενώ το πιο συναρπαστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα ακόμα και με +4 προς το τέλος του σετ αλλά ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ έκανε την ανατροπή.

Μάχη πόντο πόντο είχαμε και στο 4ο σετ αλλα οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με δύο πόντους στο φινάλε. Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή προβάδισμα +2 πόντων. Στο 10-8 για τον Ολυμπιακό ο Βουλκίδης πήρε τέσσερις συνεχόμενους άσσους εκ των οποίων οι δύο κρίθηκαν στο VAR.

Στο 9-14 ο Ολυμπιακός πάλι ζήτησε τη χρήση VAR για νέο άσσο του Βουλκίδη αλλά οι κάμερες είχαν κουνηθεί και δεν έπιασαν την φάση και ο πόντος δόθηκε στον Παναθηναϊκό και το ματς τελείωσε με επίθεση του Φίνγκερ. Ο αγώνας τελείωσε με τους παίκτες των δύο ομάδων να χειροκροτούν ιπποτικά. Παραφωνία η διακοπή που υπήρξε στην έναρξη του αγώνα όταν η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων έξω από το γήπεδο και οι διαιτητές περίμεναν να καθαρίσει η ατμόφαιρα.