Facebook Pixel «Σφαλιάρα» και με ανατροπή!
Άλλα Σπορ
| 2011-10-17 21:32:00

«Σφαλιάρα» και με ανατροπή!

Με το εντυπωσιακό «διπλό» του Φοίνικα Σύρου στο κλειστό της Κυψέλης επί του Παναθηναϊκού με 3-1, έκλεισε η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Βόλεϊ.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 3-6 και έφτασε τη διαφορά στο 7-11 αναγκάζοντας τον Νίκο ΜΠουτσουρή να πάρει τάιμ άουτ με τους γηπεδούχους όμως να επιστρέφουν άμεσα στο ματς, χάρις στα εξαιρετικά σερβίς του Ψάρρα που έφεραν το ματς στα ίσια (11-11).

Μάλιστα ο ΠΑΟ έφτασε στο +2 (16-14) με άσο του Γιοζεφάσκι και εκμεταλλευόμενος την κακή παρουσία του Στιβ Γκοτς (κυρίως στην επίθεση) προηγήθηκε με 22-18 και πήρε το σετ με άνεση.
Στο β' σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε με τον Νικηφορίδη αντί του Γκοτς, αλλά ο ΠΑΟ με ανεβασμένη ψυχολογία απέκτησε σημαντικό προβάδισμα ξεφεύγοντας με 11-8 χάρις σε μπλοκ του Ψάρρα στον Ντόκιτς... Η απάντηση του Φοίνικα όμως ήταν άμεση, με τον Νικηφορίδη να μειώνει σε 11-10 (ατομικό μπλοκ σε Γιοζεφάσκι) και να προσπερνά με 19-20 χάρις σε κόντρα επίθεση του ίδιου παίκτη.

Οι Συριανοί έφτασαν στο +2 (20-22) με κόντρα του Ντόκιτς και έκλεισαν το σετ με ατομικό μπλοκ του Λάππα στον Γιοζεφάσκι.

Στο τρίτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πάλι από ένα σημείο και μετά να πάρει μια σημαντική διαφορά (15-11) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων, αλλά οι τελευταίοι πλησίασαν γρήγορα (15-13, 17-16) για να ισοφαρίσουν σε 21-21 με νέα κόντρα του Νικηφορίδη, ο οποίος ‘έγραψε' και το 22-23, αλλά όπως και στο δεύτερο σετ, ο τελευταίος πόντος του τρίτου ήρθε με μπλοκ του Λάππα (στον Στοϊκοβιτς).

Η μάχη συνεχίστηκε και στο δ' σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 13-13 που έγινε 13-16 με λάθη των πράσινων, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 18-17. Αυτή ήταν όμως και η τελευταία φορά που προηγήθηκαν καθώς ο Ντόκιτς έκανε το 18-19, για να φτάσει στο +2 (21-23) ο Φοίνικας με νέα κόντρα του Σέρβου, αλλά και πάλι το σετ (και το ματς) έκλεισε με πόντο του Λάππα (αυτή τη φορά με επίθεση).

Τα σετ: 25-21, 22-25, 24-26, 23-25

Παναθηναϊκός (Μπουτσουρής): Ζουπάνης 10 (6/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ψάρρας 3, Στοΐκοβιτς 20 (18/32 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ. - 14% άριστες), Γιοζεφάσκι 18 (17/39 επ., 1 άσο), Κοτσιλιάνος 11 (11/19 επ., 56% υπ. - 31% άριστες), Πανταλέων 12 (7/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Δαρίδης -λ 59% υπ. - 44% άριστες / Ντονάς, Αγγελόπουλος, Πρωτοψάλτης

Φοίνικας (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 11 (6/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 3, Θάνος 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Γκοτς 1 (1/5 επ., 50% υπ. - 10% άριστες), Ντόκιτς 19 (18/34 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 16 (14/24 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 32% άριστες). Κουρούπης -λ 76% υπ. - 48% άριστες / Παπαγγελόπουλος, Νικηφορίδης 21 (18/29 επ., 3 μπλοκ, 77% υπ. - 55% άριστες), Αρβανίτης