Άλλα Σπορ
| 2011-10-24 21:54:00

Τον κάνει... πελάτη!

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό στον Έβρο, μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ και διεξήχθη σε ένα κατάμεστο γήπεδο από οπαδούς και των δύο ομάδων.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Εθνικό ο Πέπε Γκονζάλες, ο οποίος ναι μεν δεν ήταν καλός επιθετικά, αλλά στο 5ο σετ με τα σερβίς του έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, κι από πλευράς Ολυμπιακού ο Μάρεκ Νοβότνι, ο οποίος όπως φάνηκε από τον τηλεοπτικό φακό, δικαιολογημένα φωνάζει μαζί με τους συμπαίκτες του για το σερβίς που έκανε και δόθηκε άουτ στο 14-14 του 5ου σετ.

Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο και δη ερυθρόλευκο, καθώς ο Εθνικός έχοντας προβλήματα σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού, άρχισε να χάνει νωρίς, νωρίς την επαφή με το σκορ (3-6, 5-8, 7-11, 9-13, 9-15). Ο Ολυμπιακός με εξαιρετικό τον Χιμένες και καταπληκτικό μπλοκ, διατηρούσε με άνεση τη διαφορά (10-18) φτάνοντας εύκολα στο 0-1.
Οι νταμπλούχοι ξεκίνησαν το ίδιο εντυπωσιακά και το β' σετ μετατρέποντας το 3-2 σε 3-6, για να προηγηθούν με κόντρα του Νοβότνι με 6-11 και να διατηρούν μια σημαντική διαφορά μέχρι το 12-16.

Από το β' τεχνικό τάιμ άουτ όμως και μετά η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Κι αυτό γιατί πρώτον ο Εθνικός ανέβασε την απόδοση του, αλλά κυρίως γιατί κι ο Ολυμπιακός άρχισε τα λάθη. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να χάνουν σερβίς, η υποδοχή τους είχε πλέον μεγάλη πίεση από το αντίπαλο σερβίς κι ο Εθνικός αφού μείωσε σε 16-17 και παρόλο που ο Ολυμπιακός ξέφυγε πάλι 17-20, ισοφάρισε 21-21 με άσο του Γκονζάλες και προσπέρασε 22-21 με κόντρα επίθεση του Αργεντινού. Το χαμένο σερβίς του ίδιου έφερε τις δύο ομάδες στο 22-22, αλλά ένα νέο σερί του Εθνικού (επίθεση Κόβατς, λάθος άμυνα από τους παίκτες του Ολυμπιακού και άσος του Δαλακούρα) έδωσαν το σετ στους γηπεδούχους...

Οι παίκτες του Γιάννη Ανδρεάδη ξεκίνησαν με κεκτημένη ταχύτητα το γ' σετ, ξεφεύγοντας με 8-5 (μπλοκ Παπάζογλου) και αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά (11-6, 15-8) αφού πλέον και οι Κουμεντάκης, Ανέστης Δαλακούρας τελείωναν τις μπάλες στην επίθεση. Ο Γιάννης Καλμαζίδης έριξε στη μάχη Κανέλλο, Κοκκινάκη, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 16-13, όμως δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους τρεις πόντους (19-16, 21-18), παρά μόνο στο 24-22 (άσος Νοβότνι) για να κλείσει το σετ με το χαμένο σερβίς του Τσέχου.

Οι Θρακιώτες προηγήθηκαν με 6-3 (χάρις σε δύο συνεχόμενα μπλοκ), αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 8-8 κι οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί μέχρι το 14-14... Εκεί το λάθος των διαιτητών (το μπλοκ του Πίντο στον Γκονζάλες, δόθηκε μπλοκ άουτ με τον Εθνικό να προηγείται 15-14) μάλλον αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, που απάντησαν με σερί 0-5, προηγούμενοι με 15-19, που έγινε 15-21 με άουτ επίθεση του Παπάζογλου και κίτρινη κάρτα στον τελευταίο για διαμαρτυρία... Το χαμένο σερβίς του Πίντο έδωσε τέλος στο ερυθρόλευκο σερί, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα στο να πάρει το σετ ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί ξεκίνησαν καλύτερα στο τάι μπρέικ, προηγούμενοι με 5-3 και 6-4, αλλά με τα σερβίς του Φιλίποφ να δημιουργούν προβλήματα στην υποδοχή του, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 6-7, για να φτάσει στο +2 (8-10) με κόντρα επίθεση του Πετρέα.

Ο Κόβατς μείωσε σε 9-10 κι έστειλε τον Γκονζάλες στο σερβίς με τον Αργεντινό να ισοφαρίζει 10-10 με άσο, αν δυσκολεύει στην επόμενη φάση την ερυθρόλευκη υποδοχή, αναγκάζοντας τον Νοβότνι να καρφώσει άουτ και με δύο νέους άσους, να φέρει το σκορ στο 13-10 (!), χάνοντας το επόμενο σερβίς (13-11). Ο Φιλίποφ μείωσε σε 13-12, ο Κόβατς έδωσε το πρώτο ματς μπολ στον Εθνικό (14-12) με τον Χιμένες να μειώνει σε 14-13 και τον Κολομβιανό να ‘σπάει' και το δεύτερο ματς μπολ των γηπεδούχων ισοφαρίζοντας σε 14-14.
Η επόμενη φάση όμως έμελλε να είναι και η πλέον καθοριστική του αγώνα. Οι διαιτητές υπέδειξαν ως άουτ το σερβίς του Νοβότνι, όμως όπως φάνηκε από την τηλεόραση (στο τρίτο ριπλέι) η μπάλα ήταν μέσα... Το σκορ έγινε 15-14 υπέρ του Εθνικού κι από την κακή υποδοχή του Πίντο, ο Γκονζάλες με κόντρα επίθεση έδωσε τέλος στον αγώνα.

Τα σετ: 18-25, 25-22, 25-22, 17-25, 16-14

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Α. 9 (8/17 επ., 1 άσο, 56% υπ. - 33% άριστες), Κόβατς 10 (9/14 επ., 1 άσο), Γκονζάλες 22 (15/41 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Παπάζογλου 13 (10/16 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (3/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 79% υπ. - 69% άριστες), Κιρόζ -λ (58% υπ. - 50% άριστες) / Καβαρτζίεφ, Γραμματικάκης.

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 19 (16/27 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Νοβότνι 24 (16/27 επ., 4 μπλοκ, 4 άσοι, 44% υπ. - 44% άριστες), Ανδρεάδης 9 (6/10 επ.,2 άσοι, 1 μπλοκ), Πίντο 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 74% υπ. - 68% άριστες), Κουζούνης -λ (83% υπ. - 59% άριστες) / Κοκκινάκης 1, Κανέλλος 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Λιβαθηνός