Facebook Pixel Συντριβή του Άρη…
| 2011-02-16 23:29:00

Συντριβή του Άρη…

Ο Άρης συνετρίβη 74-55 από την Γκέτινγκεν στη Γερμανία στο ντεμπούτο του Λευτέρη Σούμποτιτς στον πάγκο.

Ο δρόμος για την πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup δυσκολεύει επικίνδυνα, με τους κίτρινους να αναζητούν δύο νίκες στα παιχνίδια που απομένουν και παράλληλα ελπίζει σε μία τουλάχιστον ήττα των Γερμανών.

Χαρακτηριστικά, η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-6 με τον Άρη να έχει 3/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα και έξι λάθη. Το δίδυμο Τζόρνταν-Σκοτ έστειλε τη διαφορά στο +25 για τους γηπεδούχους και το 45-20 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο το κοντέρ έγραψε +28. Στα μέσα της τέταρτης περιόδου το σκορ έγινε 66-46, αλλά χάθηκαν πολλές επιθέσεις ώστε να πέσει η διαφορά κάτω από το ψυχολογικό φράγμα των 20 πόντων και τα κατάφερε στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 45-20, 64-38, 74-55.

ΓΚΕΤΙΝΓΚΕΝ (Πάτρικ): Σκοτ 14(2), Κούλαβικ, Μίτσαμ 2, Λιτλ 2, Ντέιλ 16(2), Μικς, Μπουν 14, Άντερσον 18(2), Τζόρνταν 8(1).

ΑΡΗΣ (Σούμποτιτς): Μπράουν 5(1), Ταπούτος 8(2), Χατζηβρέττας 2, Χαραλαμπίδης 8, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 4, Σλούκας 2, Τάκερ 17(1), Τόμας 9.

Πηγή: athlitikanea.gr