Facebook Pixel "Ευχαριστώ για το δώρο"!
| 2011-02-18 00:50:00

"Ευχαριστώ για το δώρο"!

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Ζούρου (η Ζαλγκίρις νίκησε χθες τη Φενέρ), κέρδισε 85-79 τη Βαλένθια και πλέον θέλει δύο νίκες για να πάρει την πρωτιά στον 8ο όμιλο της Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος των «ερυθρολεύκων» ήταν ο Σπανούλης με 18 πόντους και τρία τρίποντα, δύο εξ αυτών καθοριστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ εξίσου καλοί ήταν ο Νεστέροβιτς με 16, ο Μπουρούσης με 12 και ο Έρτσεγκ επίσης με 12.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι Ισπανοί ξεκίνησαν κάπως πιο συγκεντρωμένοι και στα πρώτα λεπτά είχαν ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι»… ξέσπασαν, προηγήθηκαν 15-20, ενώ η περίοδος έκλεισε 17-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι απολύτως σωστοί στην άμυνα, ενώ στην επίθεση έστω και δύσκολα, αύξησαν τη διαφορά στο 17-24. Κάπου εκεί όμως η Βαλένθια βρήκε τα… κενά των Πειραιωτών και με συνεχόμενα καλάθια κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ και να κλείσει μάλιστα το πρώτο ημίχρονο στο 37-37.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες δηλαδή να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Οι γηπεδούχοι όμως εκμεταλλευόμενοι των αστοχία των παικτών του Ολυμπιακού κατάφεραν να δημιουργήσουν μία μικρή διαφορά (54-48), ωστόσο οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς επανήλθαν γρήγορα και έκλεισαν το δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ μόλις δύο πόντους, 55-53.

Στην τελευταία περίοδο όμως έγινε πραγματική… μάχη. Οι Ισπανοί για ακόμα ένα δεκάλεπτο ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν με 59-53, ωστόσο δεν κατάφεραν να ξεφύγουν. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 63-60 και 69-64 και κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι. Τελικά, λίγο πριν το φινάλε πέρασε και μπροστά με τον Έρτσεγκ (71-73) και εκεί κατάφερε να μείνει μέχρι το τέλος. Σε αυτό βοήθησε πάρα πολύ ο Σπανούλης που κυκλοφόρησε τη μπάλα και πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο, αλλά και οι σωστές άμυνες.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-37, 55-53, 79-85.

Βαλένθια (Πέσιτς): Κουκ 11 (5 ασίστ), Όγκουστιν 3, Κλαβέρ 16 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Λίστσουκ 9, Ναβάρο, Μαρτίνεθ 12, Πιετρούς 2, Σαβάνοβιτς 16, Ντε Κολό 2, Γιαβτόκας 8 (6 ριμπ.).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 4 (5 ριμπ., 6 ασίστ), Νεστέροβιτς 16 (6 ριμπ.), Σπανούλης 18, Μπουρούσης 12 (6 ριμπ.), Πελεκάνος 4, Μαυροκεφαλίδης 6, Νίλσεν (5 ριμπ.), Παπανικολάου, Έρτσεγκ 12, Τεόντοσιτς 11 (5 ριμπ.), Λούκας 2.

Διαιτητές: Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Λαμόνικα (Ιταλία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Γιαβόρ (Κροατία).