Facebook Pixel Έκανε σεφτέ ο Σούμποτιτς
| 2011-02-26 18:56:00

Έκανε σεφτέ ο Σούμποτιτς

Με τον Super 3 να απουσιάζει… επιδεικτικά από το Αλεξάνδρειο ο Άρης νίκησε 75-66 τον Κολοσσό στην πρώτη νίκη με τον Λευτέρη Σούμποτιτς στον πάγκο.

Οι «κίτρινοι» είχαν κορυφαίους τους Χαραλαμπίδη και Μπορόβνιακ και πλέον στρέφουν όλη τους την προσοχή στην αναμέτρηση με την Λε Μαν την Τρίτη για την τελευταία αγωνιστική της δεύτερης φάσης του EuroCup.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (20-20). Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 34-24 στο 15΄και 30" με τον Κολοσσό προσωρινά να μειώνει σε 34-29 αλλά και πάλι η διαφορά έφτασε στους δέκα πόντους (43-33), λίγο πριν το τελικό 43-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός Ρόδου προσωρινά μείωσε σε 51-43 (28ο λεπτό), όμως οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν εκ νέου με 14 πόντους (57-43), πριν το 60-46 του 30`. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 68-59 όμως δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ με τον Άρη να φτάνει στην νίκη με 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 43-35, 60-46, 75-66.

ΑΡΗΣ: Χατζηβρέττας 6, Σκορδίλης, Κουμπούρας, Τόμας 2, Μπράουν 7 (2), Ταπούτος 13 (2), Τσαιρέλης 4, Τάκερ, Χαραλαμπίδης 24 (5), Μπορόβνιακ 16, Σλούκας 3.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Καλάθης 19, καφκής 3 (1), Τζόρνταν 8, Πάνος 1, Χαρίσης 2, ασημακόπουλος 3, Τσάμης 4, Παππάς 11, Γκόλεματς 12 (1), Γεωργαλής 3 (1).