Facebook Pixel Μεσημεριανός περίπατος!
| 2011-02-27 15:20:00

Μεσημεριανός περίπατος!

Αήττητος συνεχίζει στο πρωτάθλημα της Α1 ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εύκολο έργο σήμερα το μεσημέρι στο ΣΕΦ και παρά τις απουσίες, κατάφεραν να επικρατήσουν με 79-61 του Πανελληνίου.

Μετά τον θρίαμβο στην Τουρκία επί της Φενερμπαχτσέ για την Ευρωλίγκα, η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς συνέχισε τις εξαιρετικές της εμφανίσεις και στο πρωτάθλημα, κάνοντας το «19 στα 19» με τυπικές διαδικασίες.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» αναδείχθηκε ο Γλυνιαδάκης, που σημείωσε 13 πόντους, όλους στην πρώτη περίοδο. Την επόμενη αγωνιστική, οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ.

Είχε τον έλεγχο

Ο Ολυμπιακός ήταν ορεξάτος στο περισσότερο μέρος του αγώνα και φρόντισε από νωρίς να πάρει τα ηνία του ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προβάδισμα 13 πόντων μόλις στο 8ο λεπτό (21-8), φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +16 με τρίποντο του Πελεκάνου.

Ο Πανελλήνιος αντεπιτέθηκε στην έναρξη της δεύτερης περιόδου με επτά συνεχόμενους πόντους των Μπέιλι και Σκλάβου (28-21), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα. Μάλιστα, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου η διαφορά είχε εκτοξευτεί στο +20 (46-26).

Χαλάρωση για λίγα λεπτά

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός χαλάρωσε, λόγω και της μεγάλης διαφοράς που είχε ανοίξει επί του Πανελληνίου. Οι «Ολυμπιονίκες» το εκμεταλλεύτηκαν, μειώνοντας σε 60-50, ενώ η περίοδος έληξε 62-50.

Όμως, οι γηπεδούχοι φρόντισαν να καταστρέψουν οποιοδήποτε ελπίδα είχε ο Πανελλήνιος για να γυρίσει το ματς και απάντησαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Οι Χαλπερίν, Σπανούλης, Γκόρντον και Παπαλουκάς εδωσαν εκ νέου προβάδισμα 21 πόντων (78-57).

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 48-28, 62-50, 79-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 7, Νεστέροβιτς 7, Γκόρντον 9, Σπανούλης 11 (2), Πελεκάνος 8 (2), Μαυροκεφαλίδης 8, Χαλπερίν 8, Γλυνιαδάκης 13, Νίλσεν 6, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ, Κατσίβελης.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 11 (1), Παπαμακάριος, Μπέιλι 6, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 2, Σμιθ 6 (1), Καραθανάσης 4, Σκλάβος 6, Σκεπάνοβιτς 5 (1), Φράνσις 21.