Facebook Pixel Ο Ίκαρος πετάει σαν Περιστέρι!
| 2012-11-18 20:10:00

Ο Ίκαρος πετάει σαν Περιστέρι!

Ο Ίκαρος Καλλιθέας νίκησε στο κλειστό της Γλυφάδας το Περιστέρι με 66-55.

Ο Ίκαρος Καλλιθέας ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης απέναντι στο Περιστέρι και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 66-55.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη παρά το χαμηλό σκορ και την αστοχία στο πρώτο ημίχρονο, πίεσαν βρήκαν λύσεις και έφτασαν στο τέλος στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας:

Ο αγώνας θα ξεκινήσει με τον Ίκαρο να ελέγχει το ματς και τον Φαγιέ να σημειώνει στο δεύτερο λεπτό το 5-0 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Στη συνέχεια, όμως ο Χάινς για το Περιστέρι θα μειώσει σε 5-2, ενώ ο Κανονίδης πέτυχε υο 7-6 στο έκτο λεπτό του αγώνα. Παρόλα αυτά, ο Βρκιτς έκανε το 9-6, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στον Ίκαρο Καλλιθέας, αλλά ο Θορν θα απαντήσει ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση (9-9).

Στη συνέχεια ο Αντώνης Μάντζαρης έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (9-11) και ο Φαγιέ με κάρφωμα έκανε το 11-11. Ο Μάντζαρης έκανε το 13-14, ο Γκίμπσον με 1/2 βολές ανέβασε το σκορ σε 14-14 και ο Παπαντωνίου σημείωσε το 14-16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Λαρεντζάκης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στον σύλλογο της Νέας Σμύρνης, προτού απαντήσει ο Μεσλισσαράτος, πετυχαίνοντας το 17-19. Ο Αγαδάκος σημείωσε το 19-19 και ο Μελισσαράτος έκανε το 19-21. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει τους παίκτες του Τζίμη Κουστένη στο 26-29, έπειτα από καλάθι του Αντώνη Μάντζαρη.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ίκαρος μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με ένα σερί 10-0 κατάφερε να περάσει μπροστά, έπειτα από ένα σερί 10-0 (36-29) στο 22ο λεπτό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, όμως βρήκαν λύσεις και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας.

Όλα, λοιπόν κρίθηκαν στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη με ακόμα ένα σερί, αυτή την φορά 13 πόντων βρέθηκαν στο +9 (64-55), ένα λεπτό πριν τη λήξη για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 66-55.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 46-51, 66-55.

Πηγή: sport24.gr