Facebook Pixel Ήθελε Κορωνιό για να νικήσει!
| 2012-12-02 20:28:00

Ήθελε Κορωνιό για να νικήσει!

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 πανηγύρισε η Καβάλα, η οποία με κορυφαίο τον Άντονι Γκράντι και τον Άγγελο Κορωνιό να ντεμπουτάρει στον πάγκο της, επικράτησε στην Δράμα του ΚΑΟΔ με 73-72!

Η αλλαγή (τουλάχιστον) στην ψυχολογία των παικτών της Καβάλας μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Άγγελο Κορωνιό, φάνηκε από την αρχή. Οι «αργονάυτες» πάταγαν καλύτερα στο παρκέ και με πρωταγωνιστές του Κόλεμαν, Στυλιανού και Γκράντι, πήραν σημαντική διαφορά στο 9’ (18-7). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 11-20, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν διάθεση και στην άμυνα.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, με τον ΚΑΟΔ να σφίγγει την άμυνά του. «Τρέχοντας» ένα σερί 13-2, έφερε το ματς στα ίσια (26-26) στο 14’, έχοντας πρωταγωνιστή τον Πάλμερ. Από αυτό το σημείο και μετά το ματς ισορρόπησε με το προβάδισμα να εναλλάσσεται και την Καβάλα να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 35-31.

Η Καβάλα δεν… βγήκε από τα αποδυτήρια στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη να ανατρέψει την κατάσταση. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Νόουλς και ο ΚΑΟΔ μετέτρεψε το 34-35 σε 44-37. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν την εξέλιξη του ματς, φτάνοντας στο 54-47 του 30’.

Με τρίποντα από τους Μίτροβιτς και Στυλιανού, η Καβάλα μείωσε και πέρασε μπροστά πέντε λεπτά πριν το φινάλε με καλάθι του Μανωλόπουλου (58-56). Πάλμερ και Νόουλς έκαναν ότι μπορούσαν για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη, αλλά από την άλλη υπήρχε ο Γκράντι. Ο Αμερικανός με τρίποντο έβαλε μπροστά τους «Αργοναύτες» 69-67 και το προβάδισμα δεν ξαναχάθηκε μέχρι το φινάλε. Η Καβάλα πανηγύρισε έτσι την πρώτη της νίκη στην Α1, μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 31-35, 54-47, 72-73

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 15, Καλαϊτζίδης 5, Μπορόβνιακ 3, Μισέλ 6 (14ρ), Κάρτερ 2, Κακαρούδης 15, Ντέιλ 5, Ζάρας 4, Ιωάννου, Πάλμερ 17

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 10, Καλαμπάκας 2, Μανωλόπουλος 12, Στυλιανού 12, Στεφανίδης 7, Γκράντι 12 (9ασ), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 7, Κρστέβσκι 2, Κόλεμαν 9,

Πηγή: sportfm.gr