Facebook Pixel "Βλάκα Γιάννη, κοίτα το ταβάνι"!
| 2012-12-14 23:46:00

"Βλάκα Γιάννη, κοίτα το ταβάνι"!

Σε 2η μοίρα η νίκη του Ολυμπιακού επί της Αρμάνι (82-81), καθώς οι Πρωταθλητές Ευρώπης παρέμειναν 2οι στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκα. Όλο το ζουμί στο ΣΕΦ ήταν ο Μπουρούσης!

Ο Ολυμπιακός ήξερε πως η πρωτιά δεν περνάει μόνο από το χέρι του, ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ήθελε να σκέφτεται καν το ενδεχόμενο να μη νικήσει την Αρμάνι και να κλείσει με νίκη την πρώτη φάση των ομίλων της Εuroleague.

Mε τον Μπουρούση να έχει την ...τιμητική του από τους οπαδούς του Ολυμπιακού οι οποίοι τον αποδοκίμασαν, το ματς ξεκίνησε με τρίποντο του πρώην ερυθρόλευκου! Η πρώτη περίοδος ωστόσο ήταν ισορροπημένη με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν στο τέλος να πάρουν το προβάδισμα και να κλείνει το 10λεπτο στο 19-16 υπέρ της Αρμάνι, δίχως οι δύο ομάδες να έχουν βρει το ρυθμό τους.

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου και κατάφερε με καλή άμυνα και με τον Σπανούλη 2λεπτά πριν από το τέλος να ευστοχεί από την γραμμή των βολών και να βάζει ξανά μπροστά τους Πρωταθλητές Ευρώπης με 35-34. Τελικά ο αρχηγός του Ολυμπιακού πήρε πάνω του την ομάδα και με τη βοήθεια του Χάινς έστειλε το ματς στο ημίχρονο στο 45-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τους Πειραιώτες και έδειχναν πως θα έκλειναν την περίοδο μπροστά στο σκορ με διαφορά ασφαλείας, όμως 3λεπτά από το τέλος άρχισε η ιταλική αντεπίθεση τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση. Έτσι λοιπόν όση διαφορά είχαν χτίσει οι «ερυθρόλευκοι» έγινα καπνός και το ματς άρχισε από την αρχή στο τέταρτο δεκάλεπτο με 62-62.

Πόντο-πόντο ήταν το ματς στο τέλος, με την Αρμάνι 3,20 πριν από το τέλος να προσπερνάει τον Ολυμπιακό με το καλάθι του Λάνγκφορντ (72-73) ο οποίος είχε φτάσει τους 20πόντους. Το τρίποντο του Παπανικολάου 25δευτερόλεπτα πριν το τέλος ως απάντηση στο προηγούμενο κάρφωμα του Μπουρούση έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 81-79.

Η υπόθεση νίκη πήγε στις βολές, όπου ψυχραιμία δεν υπήρχε. Ο Παπανικολάου στα 11 δευτερόλεπτα χάνει και τις δύο με το σκορ να είναι 82-81, ο Λάνγκφορντ πήρε την προσπάθεια της επίθεσης πάνω του αλλά το σουτ που έκανε βρήκε με το ζόρι το στεφάνι και ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:16-19, 45-38, 62-62, 82-81

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 16 (7ριμπ), Λο 14 (1τριπ, 4ασ), Άντιτς, Σπανούλης 18 (1τριπ, 4λαθ, 4ασ), Περπέρογλου 6, Σλούκας 1, Μαυροειδής, Πάουελ 10, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 12 (2), Μάντζαρης 3 (1).

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο (Σκαριόλο): Στίπτσεβιτς 3 (1), Χέρστον 7, Φώτσης 5 (1), Κουκ 9 (2), Τζιότι 2, Μπουρούσης 13 (1τριπ, 12ριμπ), Μέλι 8 (2), Λάνγκφορντ 21, Τζεντίλε 13 (1τριπ, 6ριμπ)μ Χέντριξ, Μπαζίλε.