Facebook Pixel Ποιο κάστρο; Ο Θρύλος έχει άστρο!
| 2013-02-15 20:11:00

Ποιο κάστρο; Ο Θρύλος έχει άστρο!

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω την ήττα στον επεισοδιακό τελικό με τον Παναθηναϊκό και πήρε τεράστιο "διπλό" στο Top-16 της Ευρωλίγκα. Νίκησε 87-82 την Κίμκι στο κάστρο της και της έσπασε αήττητο σερί 20 εντός έδρας αγώνων!

H Κίμκι είχε ξεχάσει τι σημαίνει εντός έδρας ήττα και ο Ολυμπιακός μετά τον χαμένο τελικό κυπέλλου πήγε στη Μόσχα για να ...σπάσει την παράδοση και τα κατάφερε!

Οι γηπεδούχοι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ...ζεστοί στο ματς και με τον Ντέιβις να οδηγεί την ομάδα του, ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να κρατηθεί κοντά στο σκορ καθώς λάθη μπορεί να μην είχε αλλά ταυτόχρονα δεν είχε και ευστοχία. Έτσι, λοιπόν, το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Κίμκι μπροστά με 23-19.

Χωρίς λάθη έκλεισε ο Ολυμπιακός το ημίχρονο, όμως τα 0/9 τρίποντα και τα ριμπάουντ που έπαιρναν οι Ρώσοι ήταν τα δύο στοιχεία που έβαζαν την Κίμκι να ...οδηγεί το ματς. Τη στιγμή μάλιστα που ο Παπανικολάου ήταν ο πρώτος σκόρερ των «ερυθρολεύκων» και έχανε μόνος του lay up έδειχνε ότι κάτι δεν πάει καλά και ο Γιώργος Μπαρτζώκας θα έπρεπε να το διορθώσει, ενόψει του δευτέρου μέρους με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 43-35.

Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε πως ...έμαθε και έτσι η Κίμκι μπήκε φουριόζα στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως αυτό κράτησε για τα τέσσερα πρώτα λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν, ισορρόπησαν το ματς και πήγαν να γυρίσουν το ματς. Σεφτέ στα τρίποντα και καλύτερη άμυνα, η οποία άφησε την Κίμκι κάτω από τους 20 πόντους στο δεκάλεπτο, έδιναν το φιλί της ζωής στον Ολυμπιακό.

Πάντως ο Ντέιβις συνέχισε να κάνει τη ζημιά σε συνδυασμό με τις ασίστ του Πλάνινιτς, αλλά οι Σπανούλης και Χάινς είχαν ανεβάσει στροφές για να κάνουν το ματς ντέρμπι και ο Ολυμπιακός να τα παίξει όλα για όλα στη τελευταία περίοδο.

Ρώσικη ρουλέτα είχαμε στη Μόσχα στο τέλος, με τον Σλούκα 6λεπτά από την λήξη να βάζει τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 68-68, για να έρθει αμέσως μετά ο Λο και πάλι με τρίποντο για το προσπέρασα (68-71)!

Θρίλερ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και το χέρι του αρχηγού ήταν εκείνο που έδινε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα με τέσσερις (82-78) 30'' από το τέλος. Το λάθος του Λο που έκανε φάουλ, τελικά βοήθησε τον Ολυμπιακό καθώς ο Πλάνινιτς έβαλε μόνο μία βολή και στη συνέχεια το τρίποντο του Λόνκαρ δεν ήταν ικανό να γυρίσει το ματς και οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με το τεράστιο διπλό (87-82)!

Δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 60-54, 82-87
Κίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 7 (6ριμπ, 1κλεψ, 2ασ), Φριτζόν 5 (1/4τριπ), Κόπονεν 8 (2τριπ, 3ασ), Βιάλτσεφ, Λόντσαρ 19 (1/1τριπ, 9ριμπ), Ρίβερς, Μόνια 4 (5ριμπ), Πλάνινιτς 17 (13ασ, 6ριμπ), Ντέιβις 20 (8/10διπ, 9ριμπ), Νίλσεν 2.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χαινς 19 (5/6βολές, 7/9διπ, 6ριμπ, 1κλεψ, 1ασ), Λο 5 (1τριπ, 3ριμπ, 3κλεψ, 2λαθ, 1ασ), Άντιτς 11 (1/6τριπ, 8ριμπ, 2κλεψ), Σπανούλης 19 (7/8βολ, 3/7διπ, 2/6τριπ, 1ριμπ, 7ασ), Περπέρογλου 1, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10 (2/3τριπ, 4/4βολ), Πάουελ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 14 (1), Κατσίβελης.