Facebook Pixel Έκανε το χρέος, ήταν και ωραίος!
| 2013-03-15 23:38:00

Έκανε το χρέος, ήταν και ωραίος!

Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα ματς που έπρεπε να πάρει, με μια από τις πιο "γεμάτες" φετινές του εμφανίσεις. Συνέτριψε 82-58 την Άλμπα στο ΟΑΚΑ και μετρά 7-4 νίκες στο Top16 της Ευρωλίγκα.

Μόλις μία νίκη σε 10 ματς είχε η Άλμπα στο top-16 και ο Παναθηναϊκός έπρεπε να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς στο ΟΑΚΑ για να φτάσει στο 7-4!

Με τις μηχανές στο φουλ μπήκαν οι παίκτες του Πεδουλάκη στο παρκέ και με διάθεση για καλό μπάσκετ, δεν άφησαν περιθώρια στους Γερμανούς. Από νωρίς λοιπόν η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό και η Άλμπα προσπαθούσε να ακολουθήσει τους «πράσινους» χάρη στα ριμπάουντ.

Ο Ματσιούλις οδηγούσε στο σκορ τον Παναθηναϊκό, με το Τριφύλλι να κλείνει την πρώτη περίοδο με το 21-11 και να συνεχίζει ακάθεκτος για να πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερη διαφορά. Ωραίες φάσεις και καλό μπάσκετ είδαν οι περίπου 8.000 που βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ, τη στιγμή που ο Διαμαντίδης μοίραζε ασίστ σε όλους!

Με το 50-28 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια και το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει, με την Άλμπα να μη μπορεί να παίξει στον ρυθμό του Παναθηναϊκού. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στην τρίτη περίοδο (67-37) και το τελευταίο δεκάλεπτο του ματς να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να ρίχνει στο παρκέ και τους Σκοδρίλη, Γιαννόπουλο. Mε πρώτο σκόρερ τον Ματσιούλις (16πόντους) ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία άνετη νίκη με 82-58!

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 50-28, 67-37, 82-58