Facebook Pixel Το `κανε θρίλερ, αλλά νίκησε!
| 2013-04-06 19:31:00

Το `κανε θρίλερ, αλλά νίκησε!

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς στο Ρέθυμνο, ο ΑΓΟΡ νίκησε δύσκολα 68-66 τον Ίκαρο Καλλιθέας και μείωσε τη διαφορά που τον χωρίζει από τον ΠΑΟΚ και την 4η θέση στους 2 βαθμούς

Στο πρώτο μέρος έγινε μάχη σώμα με σώμα ή καλύτερα μάχη του Κάρτερ (12π.) με τον Φαγιέ (10) και οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο... κεφάλι του σκορ. Ο Ικαρος προηγήθηκε με 14-17 στο 7΄, το Ρέθυμνο πέρασε μπροστά στο 10΄με 22-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φαγιέ σίγησε, αλλά την σκυτάλη πήρε ο Γκίμπσον, ο οποίος έβαλε τον Ικαρο μπροστά στο σκορ στο 20΄ με 30-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο πίεσε στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Κόμματο, Πέτγουεϊ, Τσόχλα, έκανε ένα επιμέρους σκορ 20-10, γύρισε το ματς (50-42 στο 30΄), ενώ στο 31΄ η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (52-42). Το σκηνικό, όμως, άλλαξε ριζικά στην συνέχεια, καθώς οι Κρητικοί βραχυκύκλωσαν και οι Καλλιθεάτες έκαναν ένα σερί 8-0 και το ματς έγινε πάλι ντέρμπι (52-50 στο 34΄) και 60-59 (με 1/2βολ. του Γκίμπσον) στο 3.30'').

Οι Κρητικοί είδαν τον Βρκιτς 2,8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να μειώσει σε 67-66 με τρίποντο. Στα 1,8 δευτερόλεπτα, όμως, ο Κόμματος πέτυχε ½ βολές, οι φιλοξενούμενοι δεν προλάβαιναν να κάνουν κάτι..