Facebook Pixel Έτσι θα πάρετε την Μπάρτσα;
| 2011-03-18 22:46:00

Έτσι θα πάρετε την Μπάρτσα;

Μόνο έτοιμος για Μπαρτσελόνα δεν είναι ο Παναθηναϊκός. Έκανε τα εύκολα δύσκολα με τον Άρη. Από το +19 στο 30΄, κινδύνεψε να χάσει στο "Αλεξάνδρειο". Τελικά, νίκησε 75-69 με την ψυχή στο στόμα.

Τα είδε όλα από τους παίκτες του ο Ομπράντοβιτς. Πρώτα τους είδε να παίρνουν διαφορά 19 πόντων λίγο πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου και μετά τους είδε να δέχονται επιμέρους σκορ 10-25 στο 4ο δεκάλεπτο, βάζοντας τον Άρη στο παιχνίδι. Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς είχαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά 30" πριν τη λήξη, όμως το τρίποντο του Ουίντερς δεν βρήκε στόχο. Μετά ο Διαμαντίδης σκόραρε στα 12" και "καθάρισε" ένα ματς που είχε ..."καθαρίσει" από το 30΄.

Το σίγουρο είναι πως με αυτή την εικόνα, ο Παναθηναϊκός πολύ δύσκολα θα μπορέσει να χτυπήσει την Μπαρτσελόνα στην έδρα της, στα δύο πρώτα ματς των πλέι-οφ της Ευρωλίγκα (22 και 24 Μαρτίου). Εκτός κι αν κάνει πάλι κάποιο μαγικό ο Ζοτς.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η επανεμφάνιση του Μάριτς μετά από απουσία μηνών. Έπαιξε 3 λεπτά και 41" χωρίς να σκοράρει. Όσον αφορά τους υπολοίπους, ξεχώρισαν ο Περπερογλου με τους 14 πόντους, ο Διαμαντίδης με 13 και ο Σάτο με 12.

Σχετικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, μπόρεσε στο πρώτο δεκάλεπτο να περιορίσει επιθετικά το «τριφύλλι». Μάλιστα, το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 18-13. Στο δεύτερο όμως δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε άρδην, καθώς οι «πράσινοι»… σοβαρεύτηκαν, βελτίωσαν την άμυνά τους και φτάνοντας πιο εύκολα στο αντίπαλο καλάθι, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 41-27.

Η ψυχολογία των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρισκόταν πλέον στα ύψη, με αποτέλεσμα στο τρίτο δεκάλεπτο να παρουσιαστούν ακόμα καλύτεροι και ουσιαστικά να … τελειώσουν το παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν με 61-44. Επειδή όμως στο μπάσκετ τα παιχνίδια δεν τελειώνουν ποτέ πριν τελειώσει και ο χρόνος, ο Άρης όχι μόνο επέστρεψε και έκανε το ματς ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, αλλά λίγο έλειψε να νικήσει κιόλας.

Οι «κίτρινοι» με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα και κορυφαίους τους Χαραλαμπίδη και Μπάβτσιτς  κατάφεραν να κάνουν μία μεγάλη  ανατροπή και να μειώσουν σε 61-66 στο 36ο λεπτό και σε 69-70 στο 39ο λεπτό με δύο βολές του Χαραλαμπίδη.  Η απάντηση των «πρασίνων» ήρθε με τον Μπατίστ, ο οποίος με μία εύστοχη βολή έκανε το 69-71, με τον Γουίντερς στην συνέχεια να αστοχεί σε τρίποντο στα 39 δευτερόλεπτα, στερώντας από τους Θεσσαλονικείς την ευκαιρία να προηγηθούν. Σε εκείνο το σημείο τελικά… μίλησε οΔιαμαντίδης, ο οποίος στην επόμενη επίθεση έκανε το 69-73 και μετά το 69-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-41, 44-61, 69-75.

ΑΡΗΣ: Μπράουν 6 (1), Γουίντερς 9 (1), Ταπούτος 8 (1), Τσαιρέλης, Χαραλαμπίδης 16 (4), Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 13 (1), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 7 (1), Τόμας 10.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Τεπιτς 2,Μάριτς, Περπέρογλου 14 (2), Μπατίστ 6, Φώτσης 4, Σάτο 12,Νίκολας 9 (1), Τσαρτσαρής 1,Διαμαντίδης 13 (1),  Βουγιούκας 10, Καλάθης 2, Καιμακόγλου  2.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-41, 44-61, 69-75