19/03/11 - 20:08

Παληκαρίσιο «διπλό» και φουλ για τριάδα!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 63-62 τον Πανελλήνιο στη Λαμία με καλή άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά οι «ολυμπιονίκες» έχουν καταθέσει ένσταση για αντικανονική συμμετοχή του Στίγκερς.

59.326views 0shares

Οι «Ολυμπιονίκες» στήριξαν την ένστασή τους στις οφειλές που έχει ο Δικέφαλος προς παίκτες του που έχουν φορέσει τη φανέλα του κατά το παρελθόν. Επίσης, χθες ο Νίκος Κούβελας (πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ) απέστειλε έγγραφο προς την ΕΟΚ, με το οποίο ζήτησε να τακτοποιηθούν πρώτα οι οφειλές προς το πρόσωπό του και ύστερα να ολοκληρωθεί η μεταγραφή του Αμερικανού. Ωστόσο η ΕΟΚ έχει ήδη βγάλει το δελτίο του Στίγκερς.

Ο ΠΑΟΚ ήθελε μόνο νίκη απέναντι στον Πανελλήνιο ώστε να μείνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενος την ήττας του Άρη από τον Παναθηναϊκό. Πλέον η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου περιμένει το αποτέλεσμα της αυριανής αναμέτρησης στον Άγιο Θωμά (Μαρούσι-Ηρακλής), ώστε να δει αν θα πάψει να μοιράζεται την τρίτη θέση.

Ο Πανελλήνιος την τρίτη περίοδο έκανε την ανατροπή και είχε σταθερά ένα προβάδισμα δέκα πόντων, ωστόσο στο τέλος οι μηχανές του έσβησαν. Ο Παπαμακάριος ήταν εύστοχος σε σουτ τριών πόντων στη λήξη της αναμέτρησης αλλά δεν ήταν αρκετό. Οι «Ολυμπιονίκες» που ήθελαν να απομακρυνθούν κι άλλο από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα (7-14), θα προσπαθήσουν τις αγωνιστικές που απομένουν να παλέψουν για την παραμονή τους στην κατηγορία (Ηλυσιακός εκτός, Περιστέρι εντός, Κολοσσός εκτός, Καβάλα εντός, Παναθηναϊκός εκτός).

Πλέον οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αν θέλουν να κρατηθούν στην κορυφή θα πρέπει να πάρουν τη ρεβάνς την επόμενη αγωνιστική από το Μαρούσι από την ήττα στον Άγιο Θωμά (81-76).

Αξίζει να σημειωθεί πως στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Ξανθόπουλος και ο Δέδας ήρθαν σώμα με σώμα, με τους δύο παίκτες να αποβάλλονται με ντισκαλιφιέ για παραδειγματισμό των υπολοίπων.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-35, 51-43, 62-63

Πηγή: gazzetta.gr