Facebook Pixel Προκρίθηκε η Ελλάδα!
| 2013-07-12 17:50:00

Προκρίθηκε η Ελλάδα!

Η Εθνική Νέων νίκησε 75-61 τη Γεωργία, έκανε το 3x3 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης!

Το ξεκίνημα δεν ήταν το ιδανικό για την ελληνική ομάδα. Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ (2-4 στο 220, 4-9 στο 343, 14-20 στο 9) με τους Γεωργιανούς να καταφέρνουν να αυξήσουν περισσότερο την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες, φτάνοντας ως το +10 (28-38, 1630). Σημαντικό τους όπλο στην προσπάθειά τους τα τρίποντα, καθώς είχαν 5/10, ενώ αντίθετα με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η Ελλάδα είχε μόλις 2/13.

Παπαπέτρου και Καραμαλέγκος έπαιξαν σημαντικό ρόλο στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ώστε να μειωθεί η διαφορά (37-41) και συνέχισαν από εκεί και στο δεύτερο μισό, ο Καμπερίδης προστέθηκε στο ντουέτο δίνοντας λύσεις στην επίθεση και η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με τον Μποχωρίδη να διευθύνει. Η Ελλάδα με ένα 16-4 σε 558, προηγήθηκε 47-44 (2316) και δεν σταμάτησε εκεί.

Τα μακρινά σουτ άρχισαν να βρίσκουν το στόχο, στα πρώτα οχτώ λεπτά της επανάληψης οι διεθνείς μας είχαν 5/6 τρίποντα και έφτασαν να προηγηθούν με 12 πόντους με ολοκλήρωση και της τρίτης περιόδου (64-52). Η διαφορά έφτασε στο +14 (66-52) με την έναρξη της τέταρτης περιόδου με τον αγώνα ολοκληρώνεται με το τελικό 75-61 και την Ελλάδα να παραμένει αήττητη.

Δεκάλεπτα: 17-21, 37-41, 64-52, 75-61