Facebook Pixel «Ματσάρα» στα Ιλίσια, άλμα παραμονής ο Πανελλήνιος!
| 2011-03-27 19:30:00

«Ματσάρα» στα Ιλίσια, άλμα παραμονής ο Πανελλήνιος!

Μετά από ένα υπέροχο παιχνίδι, ο Πανελλήνιος νίκησε εκτός έδρας τον Ηλυσιακό 88-85 στην παράταση, ενώ στην κανονική διάρκεια το παιχνίδι είχε λήξει ισόπαλο 74-74. Μάλιστα, η νίκη κρίθηκε με τρίποντο του Σμιθ στην εκπνοή!

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και όσοι είχαν την ευκαιρία να το παρακολουθήσουν, σίγουρα έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο στην αρχή του ματς, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να λήξει 18-19. Ωστόσο, στην συνέχεια οι «Ολυμπιονίκες» πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ. Έφτασαν μέχρι και στο +18 (56-38), ωστόσο δεν κατάφεραν να… καθαρίσουν το ματς, όταν έπρεπε και μπορούσαν.

Ο Ηλυσιακός έκανε μία φοβερή αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και 8΄΄ πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο ματς από 2 βολές του Κυρίτση. Μετά ακολούθησε ένα… θρίλερ, το οποίο μας οδήγησε στην παράταση. Ο Πανελλήνιος αν και προηγούνταν στο φινάλε, έχασε την διαφορά των τριών πόντων, ενώ ο Ηλυσιακός που είχε ισοφαρίσει, «σπατάλησε» την τελευταία επίθεση και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο (74-74).

Στην παράταση ο Πανελλήνιος ήταν και πάλι καλύτερος, διατηρούσε συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο ο Ηλυσιακός 7'' πριν από τη λήξη πέτυχε καλάθι και φάουλ με τον Τόντιτς και διαμόρφωσε το 85-85. Την τελευταία όμως λέξη την είπε ο εκπληκτικός Σμιθ, ο οποίος με τρίποντο από τη γωνία στην εκπνοή «έγραψε» το τελικό 85-88.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου με τη νίκη αυτή «σκαρφάλωσε» στη 10η θέση της κατάταξης, όπου ισοβαθμεί με τον Ίκαρο Καλλιθέας, και μπορεί πλέον να ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της στην κατηγορία, σε αντίθεση με τον Ηλυσιακό, που βρίσκεται στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 34-42, 45-58, 74-74 (καν. διάρκεια), 85-88.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Καρύδας 4, Γουέμπ 3 (1), Κυρίτσης 18, Χατζής 8 (1), Παπαντωνίου 5 (1), Κουκουλάς, Τόντιτς 22 (3), Κασελάκης 5 (1), Μπάξτερ 8, Γαλιώτος 2, Ντόουσον 10.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 1, Παπαμακάριος 2, Μπέιλι 21 (4), Καλαϊτζής 6, Κράμπενχοφτ, Σμιθ 27 (3), Καραθανάσης, Σκλάβος 2, Φράνσις 17, Κομποδιέτας 12 (2).