Facebook Pixel Πήρε μεγάλη νίκη, έχασε την διαφορά!
| 2011-03-27 20:13:00

Πήρε μεγάλη νίκη, έχασε την διαφορά!

Ο ΠΑΟΚ έχοντας την συμπαράσταση περίπου 4.000 φιλάθλων του πέτυχε μία σημαντική νίκη για την έξοδό του στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας του Αμαρουσίου με 75-72.

Βέβαια, ο «Δικέφαλος» θα μπορούσε να είχε καλύψει και την διαφορά (-5) του πρώτου αγώνα, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς δεν ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο, ενώ ήταν ισόπαλες 52-52, ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (58-53) στο 30΄. Ο Μάρσαλ έδωσε «αέρα» επτά πόντων στους γηπεδούχους (60-53), αλλά το Μαρούσι πήρε ξανά την πρωτοπορία στο 33΄ (62-64). Ο Γκαγκαλούδης με τρίποντο έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στο +5 (62-67), αλλά ακολούθησε σερί 13-0 του ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε 75-67 στο 38΄,

Όμως, το Μαρούσι στο φινάλε «προστάτευσε» τη διαφορά της νίκης του στο πρώτο ματς χάρη στον Κλεμέντε, ο οποίος πέτυχε τους τελευταίους πέντε πόντους του αγώνα, με καλάθι και φάουλ για το 75-70 και λέι απ για το τελικό 75-72.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στην τρίτη θέση και άφησε στην τέταρτη θέση το σύνολο των βορείων προαστίων. Ωστόσο, το Μαρούσι υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού ο «Δικέφαλος» δεν κάλυψε την διαφορά της ήττας του στο κλειστό του Αγίου Θωμά (81-76).

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-38, 58-53, 75-72.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 20 (2), Αράπης, Αποστολίδης 3, Δέδας 3, Ντόζιερ 20, Στίγκερς 7 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Καλλές, Γκετσέφσκι 19 (3), Καλαμπάκας.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Νοέας 4, Μπάγκαριτς 16, Ακεψιμαΐδης 3 (1), Μπάσντεν 10, Χαριτόπουλος 11 (3), Γκαγκαλούδης 10 (2), Κλεμέντε 16 (1), Κογιαντίνοβιτς 1, Σιαμανδούρας 1.