Facebook Pixel Κι όταν φτάσει 100%... κρυφτείτε!
| 2013-08-28 20:49:00

Κι όταν φτάσει 100%... κρυφτείτε!

Η Ελλάδα με εξαιρετική άμυνα και πολλές «εμπνεύσεις» στην επίθεση, νίκησε 80-62 την Λιθουανία στην δεύτερη ημέρα του Τουρνουά «Ακρόπουλις». Κορυφαίος ο Πρίντεζης με 23 πόντους, πρόβλημα τα πολλά χαμένα τρίποντα.

Η Εθνική ομάδα διπλασίασε τις νίκες της στο τουρνουά «Ακρόπολις-Eurobank» με 80-62 επί της Λιθουανίας. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, που έκανε ρεκόρ σε επίπεδο Ανδρών με το εθνόσημο έχοντας 23 πόντους.

Η ελληνική ομάδα μπήκε στο ματς με πεντάδα αποτελούμενη από τους Σπανούλη, Μπράμο, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση. Παρά το νευρικό ξεκίνημα (4-7 στο 3’) γρήγορα η Εθνική βρήκε ρυθμό σε άμυνα κι επίθεση. Έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 9-1 (13-8) και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 20-13. Παίζοντας στο ίδιο τέμπο έφτασε τη διαφορά και στο +17 (33-16, στο 15’) χάρη σε ένα απίθανο γκολ-φάουλ του Σπανούλη, αλλά η Λιθουανία εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία των διεθνών στο δεύτερο μισό της περιόδου μείωσε σε 39-31 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας συνέχισε την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο πλησιάζοντας στους τέσσερις (45-41), αλλά το ελληνικό συγκρότημα καθοδηγούμενο από τον Πρίντεζη που είχε 10 πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο κατάφερε να ξεφύγει και πάλι (60-51). Παρά την αστοχία της στα τρίποντα (2/18), η Εθνική υπερασπίστηκε το προβάδισμά της στην τέταρτη περίοδο και έκλεισε τον αγώνα με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 80-62.

Την Πέμπτη η Εθνική αντιμετωπίζει στο τελευταίο της φιλικό εν όψει Ευρωμπάσκετ την Ιταλία στις 21:00. Στις 18:30 θα προηγηθεί το παιχνίδι Λιθουανία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Σώμος (Ελλάδα), Γκόντας (Ελλάδα)

Δεκάλεπτα: 20-13, 39-31, 60-51, 80-62.

Ελλάδα: (Τρινκιέρι): Μπουρούσης 9, Ζήσης 9, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 4, Φώτσης 2, Παπανικολάου 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 6, Βουγιούκας 6, Καϊμακόγλου 2, Πρίντεζης 23, Μπράμος, Σλούκας.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 11 (1), Καλνιέτις 13 (3), Γιουσκεβίτσιους, Ματσιούλις 9, Σεϊμπούτις 2, Κλέιζα 7, Κ. Λαβρίνοβιτς, Γιαβτόκας 4, Βαλαντσιούνας 6, Τσιζάουσκας 1, Κουζμίνσκας 3, Μοτιεγιούνας 6.