03/04/11 - 19:00

Κουρασμένος, αλλά νικητής!

Ο Παναθηναϊκός αν και παρουσιάστηκε κουρασμένος μετά τα μεγάλα παιχνίδια με την Μπαρτσελόνα, τελικά νίκησε τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με 75-61.

49.184views 0shares

Οι «πράσινοι» ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, όμως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά, όταν πλέον και οι γηπεδούχοι… συμβιβάστηκαν με την ιδέα της ήττας.

Μάλιστα, ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούταν 23-20. Στην δεύτερη περίοδο όμως οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι 41-36. Ανάλογη εικόνα είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός χωρίς να εντυπωσιάζει, προηγούταν.

Όλα όμως κρίθηκαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όταν η άμυνα του «τριφυλλιού» έδωσε και πάλι τη νίκη. Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός στα πρώτα επτά λεπτά είχε κάνει επιμέρους σκορ 16-3, ενώ στο 37’ ξέφυγε 68-53 και ουσιαστικά… καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-41, 50-52, 61-75

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Άντερσον 16 (4/5 τρίποντα), Αθανασούλας 2, Γιαννόπουλος, Τσιάρας 9, Αθηναίου, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου 10, Κοβίλ 8, Παραγιός 7, Μπάρλος 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Τέπιτς 6, Μάριτς, Περπέρογλου 8, Μπατίστ 6, Φώτσης 7, Σάτο 16 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 3, Βουγιούκας 10, Καλάθης 7 (4 ασίστ), Καϊμακόγλου 3.