Facebook Pixel Κουρασμένος, αλλά νικητής!
| 2011-04-03 19:00:00

Κουρασμένος, αλλά νικητής!

Ο Παναθηναϊκός αν και παρουσιάστηκε κουρασμένος μετά τα μεγάλα παιχνίδια με την Μπαρτσελόνα, τελικά νίκησε τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με 75-61.

Οι «πράσινοι» ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, όμως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά, όταν πλέον και οι γηπεδούχοι… συμβιβάστηκαν με την ιδέα της ήττας.

Μάλιστα, ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούταν 23-20. Στην δεύτερη περίοδο όμως οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι 41-36. Ανάλογη εικόνα είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός χωρίς να εντυπωσιάζει, προηγούταν.

Όλα όμως κρίθηκαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όταν η άμυνα του «τριφυλλιού» έδωσε και πάλι τη νίκη. Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός στα πρώτα επτά λεπτά είχε κάνει επιμέρους σκορ 16-3, ενώ στο 37’ ξέφυγε 68-53 και ουσιαστικά… καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-41, 50-52, 61-75

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Άντερσον 16 (4/5 τρίποντα), Αθανασούλας 2, Γιαννόπουλος, Τσιάρας 9, Αθηναίου, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου 10, Κοβίλ 8, Παραγιός 7, Μπάρλος 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Τέπιτς 6, Μάριτς, Περπέρογλου 8, Μπατίστ 6, Φώτσης 7, Σάτο 16 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 3, Βουγιούκας 10, Καλάθης 7 (4 ασίστ), Καϊμακόγλου 3.