Facebook Pixel Δεύτερη σερί νίκη και άλμα… παραμονής
| 2011-04-03 19:12:00

Δεύτερη σερί νίκη και άλμα… παραμονής

Ο Πανελλήνιος πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα, αφού κατέβαλε την αντίσταση του Περιστερίου στο «Χαλκιοπούλειο» της Λαμίας με 75-65, σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Α1.

Ο σύλλογος των «Ολυμπιονικών» «έπιασε» στην κατάταξη τους «κυανοκίτρινους», οι οποίοι γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα τους, ενώ οι δύο ομάδες, που «συγκατοικούν» με τον Ίκαρο Καλλιθέας, βρίσκονται τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πανελλήνιος υπερτερεί έναντι του Περιστερίου σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς είχε νικήσει και στον πρώτο γύρο με 60-57.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν πολύ καλό και οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο μπάσκετ. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές, καθώς το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούταν 15-11. Ωστόσο, στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν… στροφές και με ένα σερί 6-0 προηγήθηκαν 29-24 στο 19΄. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 33-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανελλήνιος προηγήθηκε 38-27, ωστόσο το Περιστέρι δεν παρέδωσε τα όπλα και με επιμέρους σκορ 12-4 μείωσε σε 42-39 στο 27΄. Οι γηπεδούχοι όμως και πάλι βρήκαν λύσεις και παίζοντας καλή άμυνα, κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και τελικά να πάρουν τη νίκη με 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 33-27, 52-46, 75-65.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 8, Παπαμακάριος 14 (4), Μπέιλι 13 (2), Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 12, Σμιθ 15 (3), Σκλάβος, Φράνσις 4, Όστοϊτς 9, Κομποδιέτας.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 19 (4), Γούντγουορντ, Παπανικολάου 19 (4), Α. Μάντζαρης 2, Σκοτ 11 (1), Πέτρουλας, Βρκιτς 6, Λούμπι 2, Μαρίνος, Μότσνικ 6 (2).