Facebook Pixel Έκαναν σεφτέ με 100άρα τα Τρίκαλα!
| 2013-11-09 21:26:00

Έκαναν σεφτέ με 100άρα τα Τρίκαλα!

Μπορεί να χρειάστηκαν πέντε αγωνιστές, ωστόσο τα Τρίκαλα έκαναν ό,τι ήθελαν κόντρα στον Ίκαρο Χαλκίδας κι έφτασαν με εντυπωσιακό τρόπο στην πρώτη τους νίκη στην κατηγορία (100-65).

Θεαματικό ξεκίνημα έκαναν οι γηπεδούχοι. Με πολύ καλό ποσοστό από την περιφέρεια, συγκέντρωση στο παρκέ και καλή άμυνα δεν άφησαν κανέναν περιθώριο στην ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη τρέχοντας επιμέρους 19-2. Το μόνο που κατάφερε ο Ίκαρος είναι να μειώσει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 29-16. Πιο συγκεντρωμένοι στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι. Εστίασαν στην άμυνα, ανάγκασαν σε λάθη τους αντιπάλους τους και ψαλίδισαν στο ημίχρονο τη διαφορά στους δέκα πόντους (45-35).

Η αντεπίθεση του Ικάρου συνεχίστηκε και στις αρχές του δεύτερου μέρους πλησιάζοντας στου πέντε (45-40). Τα Τρίκαλα αφυπνίστηκαν στο σημείο εκείνο, αποκαθιστώντας το διψήφιο πλεονέκτημά τους και φτάνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +15 (67-52). Παρά τις προσπάθειες της ομάδας της Χαλκίδας να γυρίσει το ματς, αυτό δεν συνέβη καθώς οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο… αμφισβήτησης στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μετά από κάποιο σημείο… παραδόθηκαν με τη διαφορά να φτάνει στο φινάλε στη μέγιστη τιμής της το +35 (100-65).

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-35, 67-52, 100-65