Facebook Pixel Εντυπωσιακός Πανελευσινιακός!
| 2013-11-10 19:28:00

Εντυπωσιακός Πανελευσινιακός!

Ο Κολοσσός Ρόδου έπαθε... black out στο δεύτερο ημίχρονο κι ο Πανελευσινιακός που ήταν αρκετά εύστοχος έξω από τα 6,75μ. έφτασε άνετα στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του με 97-69!

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Φαγιέ έπειτα από κάρφωμα να ισοφαρίζει σε 8-8 στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Προύιτ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 8-11, ενώ ο Τσάμης αύξησε την διαφορά στους πέντε πόντους για την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά (8-13). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 26-20, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Γεωργαλλή.

Στην δεύτερη περίοδο, πάντως ο Πανελευσινιακός ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε στο 13ο λεπτό του ματς με τρίποντο του Αβραμίδη να προηγηθεί με 31-28. Ο Τσάμης μείωσε σε 31-30, ενώ ο Νώντας Παπαντωνίο υμε 2/2 βολές πέτυχε το 31-32. Ο Τέρνερ πέτυχε το 32-32 και ο Τζόουνς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 34-32 για την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα.

Ο Τσάμης, ο οποίος βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση με 1/2 βολές μείωσε σε 34-33 και ο Όσμπι έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό Ρόδου, τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο. Ο Ράιλι ισοφάρισε σε 35-25 και ο Άγγελος Τσάμης σημείωσε το 35-37. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων (39-42).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν με τον Φαγιέ, ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση να ξεφύγουν με 14 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου, έπειτα από κάρφωμα του Φαγιέ.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς. Ο Όσμπι ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (73-56) και ο Στεφανίδης με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 73-58. Ο Μάντζαρης έκανε το 77-60 και ο Φαγιέ με κάρφωμα το 79-60. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά τους από τον Κολοσσό Ρόδου, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 97-69 που ισοδυναμεί με την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 39-42, 68-54, 97-69.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 4, Παπαμακάριος 8, Αράπης, Ράιλι 14, Δημάκος, Τζόουνς 15(3), Φαγιέ 24(1), Μελισσαράτος, Τέρνερ 15, Μάντζαρης 11(1), Αβραμίδης 6(2).

Κολοσσός Ρόδου (Φαγκιάς): Παπαντωνίου 9(1), Ραμ 2, Γεωργαλλής 5(1), Σμιθ 8, Στεφανίδης 4, Σίμπσον 10, Τσάμης 11, Προύιτ 3(1), Όσμπι 17.