Facebook Pixel Σιγά που δεν θα νικούσε η Ρεάλ...
| 2014-01-02 22:48:00

Σιγά που δεν θα νικούσε η Ρεάλ...

Το… τρένο της Ρεάλ Μαδρίτης δεν έκανε στάση ούτε στο Βελιγράδι, καθώς η ομάδα του Γιάννη Μπουρούση στην πρεμιέρα του ΣΤ’ Ομίλου του TOP 16 της Ευρωλίγκας νίκησε με 64-80 την Παρτιζάν.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στην Παρτίζαν, χωρίς όμως να μπορέσει να αποσπαστεί από την ομάδα του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς. Ο Ρούντι Φερνάντεθ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 10-16 για να μειώσει ο Κίνσεϊ σε 13-16. Ο Φερνάντεθ πέτυχε το 13-18, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (13-20).

Ο Κίνσεϊ με 2/2 βολές έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (15-20) για να αυξήσει την διαφορά στους οκτώ πόντους ο Γιάννης Μπουρούσης στο όγδοο λεπτό του αγώνα. Ο Γκάγκιτς μείωσε σε 17-23 για να κάνει ο Μπουρούσης το 17-25. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 29-18, έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων ο Φελίπε Ρέγιες.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Γιουλ σημείωσε το 19-32 και ο Κίνσεϊ μείωσε σε 21-32. Ο Μπογκντάνοβιτς σημείωσε το 24-32. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Μπουρούση που πραγματοποιούσε πολύ καλό αγώνα να αυξάνει την διαφορά στους επτά πόντους (32-39) το 17ο λεπτό του ματς. Ο Λοβερνιέ σημείωσε το 37-44 για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με 39-44, έπειτα από καλάθι του Μιλοσάβλιεβιτς.

Στην τρίτη περίοδο και πάλι καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ. Ο Μιλουτίνοβ με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 45-51 για να κάνει ο Φερνάντεθ το 45-53 στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ρέγιες με 1/2 βολές σημείωσε το 45-54 για να ανεβάσει την διαφορά ο Ρούντι Φερνάντεθ σε 45-56. Ο Μπογκντάνοβιτς με 2/2 βολές έκανε το 47-56 και ο Σλότερ αύξησε την διαφορά στους 11 πόντους. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 49-58, έπειτα από καλάθι του Κίνσεϊ.

Η Ρεάλ, όμως βρήκε τον τρόπο στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο να επιβάλει το παιχνίδι της, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα μπροστά σε 22.000 κόσμο με 80-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 39-47, 49-58, 64-80