Facebook Pixel Οι Βάσκοι τον "εμφύλιο"
| 2014-01-02 23:00:00

Οι Βάσκοι τον "εμφύλιο"

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φάση των «16» η Κούτσα Λαμποράλ, καθώς νίκησε την Μάλαγα με 93-79 στον ισπανικό «εμφύλιο» του 5ου ομίλου της Ευρωλίγκα.

Οι «Βάσκοι» ήταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι, πλην της πρώτης περιόδου, όπου αιφνιδιάστηκαν από τους γηπεδούχους και βρέθηκαν να χάνουν με 24-13 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν διαφορετική με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνουν την άμυνά τους, ισορροπώντας έτσι την αναμέτρηση για το 35-33 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, η Κούτσα Λαμποράλ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και με ένα επί μέρους 30-21 στην τρίτη περίοδο πήρε κεφάλι στο σκορ.

Η Μάλαγα προσπαθούσε κατά διαστήματα να αντιδράσει, ωστόσο πάντοτε οι παίκτες της Λαμποράλ έβρισκαν την απάντηση. Ο Αντρές Νοτσιόνι ήταν εξαιρετικός, τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση με 15 πόντους και επτά ριμπάουντ, ενώ από πλευράς Μάλαγα ξεχώρισε ο Ζόραν Ντράγκιτς με 22 πόντους, όντας και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 35-33, 56-63, 79-93