04/01/14 - 19:05

Εντυπωσιακά επέστρεψε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έπειτα από μια πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε του Ηλυσιακού στο κλειστό της Πυλαίας με 84-49 και επέστρεψε στις νίκες, μετά τις 6 διαδοχικές ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

40.250views 0shares
Τα παιχνίδια της αγγλικής Πρέμιερ Λιγκ τα βρίσκεις με ακόμα μεγαλύτερες αποδόσεις στο νέο Pamestoixima.gr

Στο ξεκίνημα του αγώνα καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει... Στο 4' το σκορ ήταν 9-9 ενώ αργότερα ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα (15-14). Ο Ηλυσιακός λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου ήταν μπροστά με 15-17 και στο 10' γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι ήταν ισόπαλοι (17-17). Μετά το 21-22, ο ΠΑΟΚ φόρτσαρε και με ένα σερί 9-0, πήρε αέρα οχτώ πόντων (30-22). Ο Ηλυσιακός μείωσε σε 30-27, ο Δέδας έκανε το 33-27 και ο Χαραλαμπίδης το 37-29. Τελικά το ημίχρονο έληξε με 40-32 (πρώτος σκόρερ ο Πέιν με 13 πόντους και δεύτερος ο Τσαιρέλης με 9).

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +12 (44-32) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και ο Μπόγρης "έγραψε" το 46-32. Μετά από 3' στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηλυσιακός πέτυχε το πρώτο καλάθι (46-34) ενώ το σκορ έγινε 53-34 στο 24', με τον ΠΑΟΚ να έχει βρει ρ υθμό. Στο 27' ο "Δικέφαλος" είχε ένα +21 (57-36) έχοντας καλή αμυντική παρουσία και η γ' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 63-39. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα (74-45) και το ματς τελείωσε με σκορ 84-49.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-32, 63-39, 84-49