Facebook Pixel Εντυπωσιακά επέστρεψε ο ΠΑΟΚ
| 2014-01-04 19:05:00

Εντυπωσιακά επέστρεψε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έπειτα από μια πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε του Ηλυσιακού στο κλειστό της Πυλαίας με 84-49 και επέστρεψε στις νίκες, μετά τις 6 διαδοχικές ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Στο ξεκίνημα του αγώνα καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει... Στο 4' το σκορ ήταν 9-9 ενώ αργότερα ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα (15-14). Ο Ηλυσιακός λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου ήταν μπροστά με 15-17 και στο 10' γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι ήταν ισόπαλοι (17-17). Μετά το 21-22, ο ΠΑΟΚ φόρτσαρε και με ένα σερί 9-0, πήρε αέρα οχτώ πόντων (30-22). Ο Ηλυσιακός μείωσε σε 30-27, ο Δέδας έκανε το 33-27 και ο Χαραλαμπίδης το 37-29. Τελικά το ημίχρονο έληξε με 40-32 (πρώτος σκόρερ ο Πέιν με 13 πόντους και δεύτερος ο Τσαιρέλης με 9).

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +12 (44-32) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και ο Μπόγρης "έγραψε" το 46-32. Μετά από 3' στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηλυσιακός πέτυχε το πρώτο καλάθι (46-34) ενώ το σκορ έγινε 53-34 στο 24', με τον ΠΑΟΚ να έχει βρει ρ υθμό. Στο 27' ο "Δικέφαλος" είχε ένα +21 (57-36) έχοντας καλή αμυντική παρουσία και η γ' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 63-39. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα (74-45) και το ματς τελείωσε με σκορ 84-49.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-32, 63-39, 84-49