Facebook Pixel Επικός... Κολοσσός!
| 2014-01-04 19:15:00

Επικός... Κολοσσός!

Ο Κολοσσός επέστρεψε από το -18 του 20' και κάνοντας την ανατροπή επικράτησε 70-64 του Ικάρου στο Βενετόκλειο για την τέταρτη εφετινή νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο το α' δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Μετά το 6-4 με το οποίο προηγήθηκε ο Ίκαρος, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 6-2 με το οποίο πέρασε μπροστά (10-8). Τελικά ο Γκαγκαλούδης έγραψε το 19-19 και ισοφάρισε στο 10ο λεπτό με τον Κολοσσός να είναι άστοχος (1/5 βολές, 6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα), αλλά να έχει περισσότερα ριμπάουντ (8-5).

Η συνέχεια βρήκε τον Γκαγκαλούδη να σφυροκοπά το αντίπαλο καλάθι και να φτάνει τους 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου με 3/3 τρίποντα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κολοσσός ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 15 (26-32), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 14-3 με το οποίο και έχτισαν διαφορά 17 πόντων (29-46). Ο Γκαγκαλούδης με ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο έγραψε το 31-49 στο 19'.

Επιμέρους 13-2 από τον Κολοσσό ο οποίος μείωσε σε 44-51, στο παιχνίδι με τον Ίκαρο, υποχρεώνοντας τον Άρη Λυκογιάννη σε εσπευσμένο τάιμ άουτ. Ωστόσο οι παίκτες του έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο κι έτσι ο Κολοσσός παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής με τις βολές του Στεφανίδη στο τέλος του γ' δεκαλέπτου (50-57).

Ένα νέο 5-0 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, έδωσε την ευκαιρία στον Κολοσσό να πλησιάσει στο καλάθι (55-57) στο 32' και ουσιαστικά να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα μέτρα της ομάδας του. Σε εκείνο το σημείο έδωσε τη λύση ο Γκαγκαλούδης ο οποίος έχοντας σιγήσει για αρκετή ώρα, έγραψε το 55-60 κι έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του.

Ωστόσο, ο Κολοσσός είχε το μομέντουμ του αγώνα και με επιμέρους 13-5, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το 19-17 του 9ου λεπτού! Ο Τσάμης έγραψε το 63-62 στο 36' και ουσιαστικά ήταν εκείνος που οδήγησε την ομάδα του σε εκείνο το σημείο, πετυχαίνοντας 7 σερί πόντους. Με το σκορ στο 68-64 στο 38' ο Λυκογιάννης κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά ήταν πια αργά... Ο Στεφανίδης έγραψε το 70-64 με 2/2 βολές και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 31-49, 50-57, 70-64