Facebook Pixel Τα Τρίκαλα πήραν το... θρίλερ!
| 2014-01-04 21:31:00

Τα Τρίκαλα πήραν το... θρίλερ!

Τα Τρίκαλα σε ένα δραματικό παιχνίδι επικράτησαν του Άρη με 78-74 στην παράταση!

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα ήταν καταιγιστικά στην επίθεση, σημειώνοντας 27π. απέναντι σε μια πολύ κακή και ευάλωτη άμυνα όπως αυτή του Άρη. Μάλιστα με ηγέτη στην επίθεση τον Γιούινγκ, εκτόξευσαν την διαφορά ακόμη και στους 15 (27-12), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος.

Από τα τέλη της πρώτης περιόδου όμως οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν μια εντυπωσιακή αντεπίθεση που βασίστηκε στην κατακόρυφη βελτίωση της άμυνάς τους. Δέχθηκαν μόλις 11π. στο διάστημα αυτό, ενώ με επιμέρους 16-4 (με ηγέτες τους Πελεκάνο, Αθηναίου και Μποχωρίδη), πλησίασαν στους 3 (31-28), στο 18'! Στα δύο μόλις λεπτά που απέμεναν για το ημίχρονο όμως, τα Τρίκαλα απάντησαν με τους Έβανς και Γιούινγκ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με «αέρα» επτά πόντων (38-31).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο του Άρη, ο οποίος διατήρησε την πολύ καλή του άμυνα, ενώ σημείωσε 19 πόντους. Έτσι κατάφερε να προσπεράσει για πρώτη φορά στο ματς (38-39 στο 23' με καλάθι του Πελεκάνου) και λίγο αργότερα με 4π. (42-46), ύστερα από τρίποντο του Βεζένκοφ

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε ένα πραγματικό «θρίλερ» με τον Άρη να... αυτοκτονεί και να χάνει μεγάλη ευκαιρία ώστε να καθαρίσει το. Ενώ τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά και κατάφεραν προηγηθούν με 7π. (62-55) με πέντε για τη λήξη, οι κίτρινοι έφεραν τα πάνω κάτω. Πως; Πίεσαν πολύ στην άμυνα και ανάγκασαν τους γηπεδούχους να υποπέσουν δύο λάθη στο τελευταίο λεπτό την στιγμή πως ως εκείνοι το σημείο οι γηπεδούχοι είχαν υποπέσει σε μόλις τρία και οι φιλοξενούμενοι σε 18!

Ο Πελεκάνος με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά με 68-69 (στα 28''), όμως ακολούθησε η... αυτοκτονία του Άρη. Οι «κίτρινοι» πέταξαν στα σκουπίδια τρεις βολές (0/2 βολές με τον Σαρικόπουλο και 1/2 με τον Αθηναίου και με το σκορ στο 66-69 υπέρ τους, 12'' να απομένουν για τη λήξη και έχοντας δικαίωμα να κάνουν φάουλ, επέτρεψαν στον Γκρέιντζερ να ευστοχήσει σε τρίποντο!

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση εκεί που η ψυχολογία ήταν πλέον με τους γηπεδούχους που κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ σκοράροντας κατά... βούληση με τους Γκρέιντζερ, Γιούινγκ και Ματαλόν και φτάνοντας δικαίως στο τελικό 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 38-31, 50-50, 69-69κ.α, 82-76πρτ.