Facebook Pixel Νίκη με... άγχος, αλλά χωρίς Δράματα στο ΣΕΦ!
| 2014-01-05 22:02:00

Νίκη με... άγχος, αλλά χωρίς Δράματα στο ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός στην 12η «στροφή» της Α1 νίκησε (69-64) δια πυρός και σιδήρου τη μαχητική Νέα Κηφισιά και ύστερα από διάλειμμα μιας αγωνιστικής επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης - οι οποίοι κατά την διάρκεια της αναμέτρησης «έχασαν» τους Σέτρικ Σίμονς και Ματ Λοτζέσκι  (τραυματίστηκαν στο μάτι και στο αριστερό πόδι αντίστοιχα), τα βρήκαν… σκούρα για να φτάσουν στην 11η φετινή τους νίκη, καθώς η Νέα Κηφισιά (5-7), βάδισε στον… δρόμο που είχε χαράξει την προηγούμενη αγωνιστική και άγγιξε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το πάθημα που επιφύλασσε ο ΚΑΟΔ την προηγούμενη αγωνιστική στον Ολυμπιακό, έγινε μάθημα για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι απέναντι στη Νέα Κηφισιά φρόντισαν να επαληθεύσουν τα προγνωστικά που τους ήθελαν να είναι το φαβορί της αναμέτρησης και να φτάσουν έστω και πολύ δύσκολα νίκη. Βέβαια, οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να… ιδρώσουν, καθώς η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου φρόντισε να τους «βραχυκυκλώσει» στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

MVP: Ο Κώστας Σλούκας (15π., 4ρ., 2ασ., 1 κλ., 1 λ.) ανέλαβε δράση στην τέταρτη περίοδο και ήταν εκείνος που οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Στέφεν Αντεγκμπόγιε αγωνίστηκε για 12:06, αλλά δεν βοήθησε την ομάδα του όσο θα ήθελε, καθώς ολοκλήρωσε με 2 πόντους, 1 ασίστ και 1 λάθος.

KEY POINT: Οι Δημήτρης Τσαλδάρης και Μιχάλης Κακιούζης πίσω από την γραμμή των 6.75 έστειλαν σχεδόν με το «καλημέρα» της αναμέτρησης τη Νέα Κηφισιά στο +8 (1-9, 3’). Ο Ολυμπιακός φάνηκε να αντιδρά (11-9, 7’), με τους φιλοξενούμενους, όμως, να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 15-19. Η Νέα Κηφισιά στα μισά της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με 23-28 και στην συμπλήρωση των 20’ το σκορ ήταν 32-33. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, ακόμα κι όταν με την έναρξη της τέταρτης περιόδου έστειλε τον Ολυμπιακό στο +6 (56-50). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Νίκο Λιακόπουλο και Δημήτρη Τσαλδάρη για το 59-58 (34’), αλλά ο Κώστας Σλούκας με 7 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 66-58 στο 39’:44’’, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του, καθώς στη συνέχεια ο ίδιος και οι συμπαίκτες του έμειναν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ:  Το Σ.Ε.Φ. στην αναμέτρηση (95-82, 3/1) με την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας γέμισε από φίλους των γηπεδούχων, αλλά η εικόνα του στον αγώνα με τη Νέα Κηφισιά ήταν διαφορετική. Περίπου 1000 φίλαθλοι των γηπεδούχων έδωσαν το «παρών» στο φαληρικό στάδιο και είδαν την αγαπημένη τους ομάδα να παίρνει τη νίκη επί των νεοφώτιστων.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-33, 49-48, 69-64

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 12 (8 ριμπάουντ), Σπανούλης 13 (8 ριμπάουντ), Περπέρογλου 6, Παπαπέτρου, Σλούκας 15, Σίμονς 3, Λοτζέσκι 2, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 12 (6 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 4 (7 ριμπάουντ)

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 11 (5 ριμπάουντ), Κρόκερ 15 (1), Γκάρετ 9 (9 ριμπάουντ), Γουντς, Τσαλδάρης 10 (2), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 13 (8 ριμπάουντ), Μπάρλος 4

Πηγή: gazzetta.gr