Facebook Pixel Βαθιά ανάσα ο Ηλυσιακός!
| 2014-01-12 19:54:00

Βαθιά ανάσα ο Ηλυσιακός!

Ο Ηλυσιακός επικράτησε του Ρεθύμνου με 86-72, πήρε μία σημαντική νίκη και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΑΓΟΡ μπήκε φορτσάτος στο κλειστό των Ιλισίων, προηγήθηκε με 4-0 και ήταν εκείνος που είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο δεκάλεπτο φτάνοντας και στο +9 (9-18). Οι γηπεδούχοι ωστόσο έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και στο φινάλε της περιόδου με σερί 6-0 μείωσαν σε 15-18. Και δεν σταμάτησαν εκεί. Εκμεταλλευόμενοι τα κάκιστα ποσοστά των φιλοξενούμενων (4/29 δίποντα, 3/14 τρίποντα) κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να χτίσουν διψήφια διαφορά που τους οδήγησε με το υπέρ τους +11 (41-30) στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο.

Αλλαγή σκηνικού στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Το Ρέθυμνο δείχνοντας συγκέντρωση στο παρκέ ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Βελτίωσε την άμυνά του και τα ποσοστά του στα σου, περιόρισε τα λάθη του και με επιμέρους 29-13 πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, 54-59 με την ολοκλήρωση των 30’. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη! Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, αλλά εξίσου καλή επιθετική ο Ηλυσιακός κράτησε στους 7 πόντους τους φιλοξενούμενους και με 21 δικούς τους βρέθηκε στο +12 (78-66) με περίπου ενάμισι λεπτό να απομένει! Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν εύκολα για τους παίκτες του Δημήτρη Λιόγα για το τελικό, 86-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 42-30, 54-59, 86-72