Facebook Pixel Πέρασε και από τη Δράμα η Νέα Κηφισιά
| 2014-01-25 20:11:00

Πέρασε και από τη Δράμα η Νέα Κηφισιά

Με τρίποντο του Τσαλδάρη στο φινάλε της παράτασης η Νέα Κηφισιά απέδρασε με τη νίκη, 77-76, από τη Δράμα και συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της!

Από νωρίς πήρε το προβάδισμα η Νέα Κηφισιά και με τον Τσαλδάρη να αναλαμβάνει ρόλο στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 11-6 στο 7ο λεπτό του αγώνα. Το τέλος του α' δεκαλέπτου, βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 16-10.

Τα καλά ποσοστά της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου συνεχίστηκαν και στο β' δεκάλεπτο, με τον Αντεγκμπόγιε να γράφει το 10-19 και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 9. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Τσαλδάρης ο οποίος έγραψε στο 14' το 17-25, αλλά οι Δραμινοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 28-28 στο δίλεπτο για το τέλος του ημιχρόνου.

Το 32-33 έδειχνε ένα τελείως ισορροπημένο παιχνίδι... Στην επανάληψη, τρία διαδοχικά τρίποντα από τον ΚΑΟΔ με τους Τζόουνς (2) και Στίγκερς, ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 14-7 με το οποίο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με 6 πόντους διαφορά (46-40). Ωστόσο, η Κηφισιά ροκάνισε τη διαφορά και μέσα σε ένα δίλεπτο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων, μειώνοντας σε 48-45 στο 30'.

Οι πέντε σερί πόντοι από τον Σλαφτσάκη έδωσαν ψυχολογία απέναντι στον ΚΑΟΔ, ο οποίος ξέφυγε με 8 πόντους διαφορά, γράφοντας το 58-50. Ωστόσο με τους Γκάρετ και Κακιούζη, η Κηφισιά μείωσε σε 59-56 στο 35'. Ο ΚΑΟΔ και πάλι κατάφερε να προηγηθεί με 64-57, ωστόσο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασε και πάλι. Σε ρόλο ήρωα ο Νίκος Λιακόπουλος πέτυχε 5 πόντους και ισοφάρισε σε 71-71, με τρίποντη βόμβα στο μηδέν. Αστόχησε στο τέλος ο Στίγκερς και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 32-33, 48-45, 76-77