Facebook Pixel Έχει... σφυγμό
| 2014-02-01 21:28:00

Έχει... σφυγμό

Δυναμικό «παρών» στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού «φώναξε» ο Ηλυσιακός, που επικράτησε 84-75 του Πανελευσινιακού στα Ιλίσσια για την 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και έφτασε στις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα, όσες και οι ηττημένοι

Έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και παίρνοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, ο Ηλυσιακός προηγήθηκε 11-5 στο 4΄και 18-11 στο 7΄. Καυκής και Δορκοφίκης εκμεταλλεύονταν την αξία και την εμπειρία τους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν «απαντήσεις» μόνο από τον Παπαμακάριο. Με τους Στίβενς και Μποντζ να κυριαρχούν αμυντικά και επιθετικά κάτω από τα δύο καλάθια ο Ηλυσιακός ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με +6 (23-17), διαφορά που θα ήταν μεγαλύτερη αν ήταν πιο προσεκτικός στην ολοκλήρωση 2-3 αιφνιδιασμών.

Στο ίδιο μοτίβο και το 2ο δεκάλεπτο με τον Δορκοφίκη να «πυροβολεί» και τον Ιωάννου να κάνει εκπληκτική δουλειά σε σκορ και ριμπάουντ για τον Ηλυσιακό (33-23 στο 13΄). Η διαφορά των δέκα πόντων διατηρούνταν χάρη στην αθλητικότητα των παικτών του Λιόγα, τον δημιουργικό Καυκή και τον Πίγκραμ, που αν και υπερέβαλε σε κάποιες προσπάθειες, ήταν θετικός (40-30 στο 16΄). Η Ελευσίνα ήταν εγκλωβισμένη, έκανε λάθη και ήταν εκτός ρυθμού με αποτέλεσμα το 49-37 του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους.

Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε με μόλις ένα πόντο από ελεύθερη βολή στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου και έτσι η Ελευσίνα με επί μέρους 9-1, μείωσε σε 50-46 στο 25΄ με τους Τζόουνς και Τέρνερ να βοηθούν πλέον στο σκοράρισμα τον Παπαμακάριο. Το 4ο φάουλ του Τέρνερ στην αμέσως επόμενη φάση ήταν καθοριστικό, καθώς οι φιλοξενούμενοι έχασαν το «στήριγμά» τους κάτω από τη ρακέτα, αλλά και το «μαξιλαράκι» τους στην άμυνα «ζώνης» του Ηλυσιακού, ο οποίος έκανε γρήγορα ένα 8-0 (58-46 στο 27΄) με Δορκοφίκη-Πίγκραμ να εκτελούν, πήρε και το 4ο φάουλ του Παπαμακάριου, απλοποιώντας σημαντικά την αποστολή του.

Οι γηπεδούχοι, μπήκαν προηγούμενοι με 62-52 στο σκορ στο 4ο δεκάλεπτο και διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας έξι λεπτά πριν το φινάλε (70-61), μετά από δύο βολές του Χατζή, από αυστηρή τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Μάντζαρης. Ένα τρίποντο του Πίγκραμ στο 37΄, έφερε τον Ηλυσιακό στο +13 (76-63), η υπόθεση νίκη είχε κριθεί οριστικά και πλέον οι δύο ομάδες έπαιζαν για τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+15 η Ελευσίνα). Με έξι συνεχόμενους πόντους του Τζόουνς όμως, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 77-69, με 1΄20΄΄ να απομένει και με το τελικό 84-75, διατήρησαν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος με τον Ηλυσιακό.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 49-37, 62-52, 84-75