Facebook Pixel Τρίτωσε το… κακό, επέστρεψε στις νίκες
| 2014-02-15 19:30:00

Τρίτωσε το… κακό, επέστρεψε στις νίκες

Έπειτα από τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, ο Κολοσσός επικράτησε στη Ρόδο του Πανελευσινιακού με 67-57 και επέστρεψε στις νίκες, σε ματς για τη 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Το κακό είχε τριτώσει και ο Κολοσσός έπρεπε να νικήσει. Όπως και έγινε. Οι «θαλασσί» επικράτησαν στο Βενετόκλειο της Ρόδου του Πανελευσινιακού με 67-57, για τη 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, φτάνοντας στην έβδομη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Με τον τρόπο αυτό… ξεπέρασαν τα συνεχόμενα στραπάτσα από ΑΓΟΡ, Απόλλωνα και Ολυμπιακό και απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, σε αντίθεση με την ομάδα της Ελευσίνας που βρίσκεται τρίτη από το τέλος…

Κορυφαίος των νικητών ο Στεφανίδης. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Φαγιέ.

Λάθη και αστοχία ήταν οι πρωταγωνιστές στο Βενετόκλειο στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν το πάνω χέρι με διπλάσια ριμπάουντ (12 με 6) από τον Πανελευσινιακό δεν κατάφεραν να ξεφύγουν λόγο του κάκιστου ποσοστού τους από τα 6,75μ. (0/6 τρίποντα) με το σκορ του δεκαλέπτου να μένει στα χαμηλά, 13-11. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια. Τα 11 λάθη του Κολοσσού από τη μία και τα 10 των φιλοξενούμενων από την άλλη στο πρώτο μισό όπως επίσης και τα 0/9 και 2/9 τρίποντα, αντίστοιχα δίνουν απάντηση στο… φτωχό 28-25 με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού με τους παίκτες του Σκαραφίγκα να πλησιάζουν στον πόντο (31-30). Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των «θαλασσί» οι οποίοι με σερί 10-0 έχτισαν για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά (41-30, +11) ενώ ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (51-36) αποκτώντας τον πρώτο λόγο στην υπόθεση… νίκη. Ο Κολοσσός συνέχισε απτόητος για το +17 (53-36), όμως η ομάδα της Ελευσίνας αντέδρασε. Απάντησε με δικό της 7-0 για το 53-43 ενώ συνέχισε να πιέζει πλησιάζοντας στους 7 (60-53) δύο λεπτά πριν το φινάλε. Στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις γεγονός που επέτρεψε εύκολα στους «θαλασσί» να φτάσουν στο τελικό 67-57.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 28-25, 51-36, 67-57.

Κολοσσός (Πρίφτης): Παπαντωνίου 6, Τσαρ 9 (3), Γεωργαλλής 1, Κόμματος 7 (9 ριμπάουντ), Σμιθ 15 (6 ριμπάουντ), Στεφανίδης 17 (6 ριμπάουντ), Σίμπσον, Τσάμης 2, Όσμπι 8, Νάτζφεϊ 2

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 6 (2), Αράπης 1, Τζόουνς 17 (8 ριμπάουντ), Μαγκουνής, Φαγιέ 25 (6 ριμπάουντ), Φίσερ 2, Τέρνερ 4, Μάντζαρης, Αβραμίδης