Facebook Pixel Πρώτη και καλύτερη η ΑΕΚ!
| 2014-02-15 20:36:00

Πρώτη και καλύτερη η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής πέρασε με 75-69 από την έδρα του Παγκρατίου φτάνοντας τις 13 νίκες και πλέον είναι μόνη στην κορυφή της Α2, καθώς το Ψυχικό ηττήθηκε με 84-74 από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και με τις δυο ομάδες να προσφέρουν ωραίο θέαμα, με γρήγορες επιθέσεις και καλάθια. Η ΑΕΚ, όμως μετά τα πρώτα λεπτά έδειξε έτοιμη να πατήσει γκάζι και να ξεφύγει και τα κατάφερε, αφού έφτασε τη διαφορά στους +7 (16-23) και παρά την πίεση του Παγκρατίου το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το 19-23.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων η Ένωση πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και με πολύ καλή άμυνα μπόρεσε να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά (26-35). Έτσι, τα λεπτά περνούσαν και οι «κιτρινόμαυροι» δεν άφηναν περιθώρια στους αντιπάλους με αποτέλεσμα να βρεθούν στα αποδυτήρια με το +10 (31-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα και με συνοπτικές διαδικασίες πήρε προβάδισμα, το οποίο της έδωσε δυνατότητα να κάνει το παιχνίδι της και να πάρει ανάσες (46-62).

Στη συνέχει το Παγκράτι μπήκε αποφασισμένο να κάνει κάτι καλό και μείωσε στο ξεκίνημα με γρήγορα καλάθια, βλέποντας πως η ΑΕΚ παρουσίασε νωθρή εικόνα. Όμως, με πρωταγωνιστή τον Φαλέκα κατάφερε να σημειώσει σημαντικά καλάθια και να διατηρήσει έστω και αγχωτικά μια μικρή διαφορά και να νικήσει.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 46-62, 69-75.