Facebook Pixel Χάλασε το… πάρτι ο Ράσο!
| 2011-04-13 19:19:00

Χάλασε το… πάρτι ο Ράσο!

Ο Ολυμπιακός νίκησε πολύ εύκολα την Καβάλα 92-63 και περιμένει πλέον το Σάββατο το βράδυ (21.45) στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό για να «κλειδώσει» την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Το… πάρτι όμως χάλασε με τον τραυματισμό του Ράσο Νεστέροβιτς, ο οποίος δύσκολα θα προλάβει το ντέρμπι.

Ο Σλοβένος έβγαλε τον ώμο του και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Το παιχνίδι ήταν πάντως από την αρχή… επεισοδιακό, καθώς δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Γιάννης Μπουρούσης με ένα δυνατό κάρφωμα έσπασε το ταμπλό. Το ματς ξεκίνησε και πάλι μετά από μισή ώρα. Όσον αφορά τους διακριθέντες, πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 15 πόντους και ακολούθησαν οι Μπουρούσης με 12 και Κέσελ με 11. Αρκετά καλός ήταν και ο Μίλος Τεόντοσιτς.

Σχετικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης, δεν χρειάζεται να γράψουμε πολλά, καθώς το τελικό σκορ και το +29 αποτυπώνει με τον καλύτερο τρόπο την εικόνα της αναμέτρησης.

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο παρκέ από το πρώτο λεπτό και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 28-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς ανέβασαν στροφές και έκλεισαν το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 47-31. Ουσιαστικά λοιπόν το παιχνίδι είχε… τελειώσει από πολύ νωρίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων και έφτασαν εύκολα στη νίκη. Πλέον, όλοι σκέφτονται το ντέρμπι του Σαββάτου με τον Παναθηναϊκό, αλλά και τον τραυματισμό του Ράσο Νεστέροβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 31-47, 44-73, 63-92.

Καβάλα (Πρίφτης): ΜάκΙντος 5, Κοστόφ 7, Παπανικολάου 6, Στεφανίδης 5, Πιεβάλιτσα, Σίμονς 8 (6 ριμπ.), Γεωργάκης 4, Γιόροβιτς 10, Καραποστόλου, Ντέντιγερ 3, Αγγελόπουλος 15.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 4, Νεστέροβιτς 4, Γκόρντον 10 (6 ασίστ), Σπανούλης 3 (6 ασίστ), Μπουρούσης 12 (7 ριμπ.), Κέσελ 11, Μαυροκεφαλίδης 15 (5 ριμπ., 4 κλεψ.), Χαλπερίν 4, Γλυνιαδάκης 10 (5 ριμπ.), Έρτσεγκ 10, Τεόντοσιτς 9 (7 ασίστ, 5 ριμπ.), Κατσίβελης.

Γήπεδο: ΔΑΚ Καλαμίτσας

Διαιτητές: Καρακατσούνης Χαράλαμπος, Γκούμας Αστέριος, Δεσλής Αθανάσιος