Facebook Pixel Πήρε μεγάλη... ανάσα ο Ίκαρος
| 2014-03-01 19:22:00

Πήρε μεγάλη... ανάσα ο Ίκαρος

Σπουδαία νίκη στην προσπάθεια του για παραμονή στα μεγάλα σαλόνια της Α1 μπάσκετ πήρε ο Ίκαρος επικρατώντας στην Χαλκίδα της Κηφισιάς με 83-81. Σούπερ Γκαγκαλούδης με 28 πόντους!

Οι δύο ομάδες πορεύονταν μαζί με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο στο +3 (20-23). Μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκαν και στο +5 (22-27) όμως κάπου εκεί ο Ίκαρος «ξύπνησε» και αντεπιτέθηκε. Με καλή άμυνα και επιμέρους 18-4 πήρε τα ηνία και μαζί διαφορά 9 πόντων (40-31) λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Τελικά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο -7 (40-33) πληρώνοντας ουσιαστικά τα πολλά τους λάθη καθώς είχα 11 έναντι 5 της ομάδας της Χαλκίδας.

Η Κηφισιά επέστρεψε στο παρκέ εμφανώς πιο συγκεντρωμένη. Περιόρισε τα λάθη της σε μόλις 1 έτρεξε επιμέρους 14-5 και πήρε και πάλι τα ηνία (45-47). Επιπλέον με 7/10 τρίποντα στην τρίτη περίοδο δεν δυσκολεύτηκε να «χτίσει» και διαφορά 9 πόντων (52-61) με την συμπλήρωση των 30’. Με τον Γκαγκαλούδη να παραμένει ζεστός ο Ίκαρος μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 9-0 για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (61-61). Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (70-71). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι σημείωσαν 6 αναπάντητους πόντους (76-71) ενώ ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε βρέθηκαν στο +8 (81-73).Το λέι απ του Μπάρλου και το τρίποντο του Κρόκερ ξαναέβαλαν τους φιλοξενούμενους στο ματς (81-78) με 45’’ να απομένουν. Στη διαδικασία των βολών που ακολούθησε ο Ίκαρος είχε πιο καθαρό μυαλό και έκανε το 83-79 ενώ ο Μπάρλος με λέι απ, στο τέλος, διαμόρφωσε το τελικό, 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-33, 52-61, 83-81