17/04/11 - 00:09

Του πήρε τον αέρα σε ...παράταση για ένα ρόλο!

Πρώτος στην κανονική περίοδο ο αήττητος Ολυμπιακός! Νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τον Παναθηναϊκό (87-83 στο ΣΕΦ μετά από παράταση) και πάει στα πλέι-οφ με πλεονέκτημα έδρας. Σόου Χαλπερίν!

31.455views 0shares

Ο Ισραηλινός ήταν κορυφαίος των ερυθρόλευκων (25 πόντους με 6/8 τρίποντα) και κάλυψε την απουσία του Σπανούλη από το σκοράρισμα (πέτυχε 2 πόντους με 2/4 βολές μετά το 39΄). Σημαντική η βοήθεια από Μπουρούση, Γκόρντον. Οι Διαμαντίδης, Καλάθης, Μπατίστ, Φώτσης κράτησαν τον Παναθηναϊκό, που είχε τον Σάτο ...εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού!

Η εξέλιξη του συγκλονιστικού αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα (με τον πρώην ερυθρόλευκο Βουγιούκα), ωστόσο στα επόμενα 4 λεπτά οι παίκτες του έπαθαν αφλογιστία και "κλειδώθηκαν" από την καλή άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος με σερί 10-0 και πρωταγωνιστές τους ψηλούς, Μπουρούση, Μαυροκεφαλίδη, ξέφυγε με 8 στο 5΄ (10-2).

Η κακή είδηση για τον Ολυμπιακό, με δεδομένη την απουσία του τραυματία Νεστέροβιτς, ήταν το 2ο φάουλ του Μπουρούση μόλις στο 6ο λεπτό, το οποίο άρχισε να δημιουργεί ...θέμα μέσα στη ρακέτα. Παράλληλα, οι πράσινοι άρχισαν να βρίσκουν σκορ με τις ασίστ του -άστοχου στην αρχή- Διαμαντίδη και παρότι οι ερυθρόλευκοι έκαναν θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (8!), η διαφορά μειώθηκε στον πόντο με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου: 16-15.

Σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά, ο Ολυμπιακός σκόραρε κυρίως με βολές (10/10), ωστόσο τα ...έσπαγε σε δίποντα (3/13) και τρίποντα (0/4). Ο Παναθηναϊκός έκανε λιγότερες επιθέσεις, είχε καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (5/9) και ...ίδιο στα τρίποντα (0/4).

Οι πράσινοι πέρασαν μπροστά στο 11΄ με κάρφωμα του Μπατίστ (16-17) και μετά μπήκε και το πρώτο τρίποντο του αγώνα, με δράστη τον Χαλπερίν, που ξανάδωσε ώθηση στον Ολυμπιακό. Ο Ισραηλινός, που βρήκε το χέρι του και ξανασκόραρε από τα 6,75μ. απέναντι στη ζώνη που επιστράτευσε ο Ομπράντοβιτς για να ελέγξει τα αμυντικά ριμπάουντ, οδήγησε τους ερυθρόλευκους σε σερί 9-0 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου κι έτσι η διαφορά επέστρεψε στους 8 στο 14΄ (25-17). Όπως και στο 1ο δεκάλεπτο, έτσι και στο 2ο, ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει ρυθμό μετά τα μισά. Αποτέλεσμα, σερί 10-0 με μπροστάρη τον Περπέρογλου και ...προσπέραση στο 17΄ (25-27). Τελικά, στα αποδυτήρια πήγε με προβάδισμα ο Ολυμπιακός (34-32), χάρη σε τρίποντο - ταμπλαδούρα υπό πίεση του Τεόντοσιτς κι ενώ στη συνέχεια ο Καλάθης κέρδισε εμπρόσθεσμο φάουλ από τον Πελεκάνο στην εκπνοή (σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από την εξέδρα, αλλά οι διαιτητές είχαν δίκιο όπως έδειξε το βίντεο), αλλά ευστόχησε μόνο στη μία από τις τρεις βολές που εκτέλεσε.

Συνοπτικά, στο πρώτο ημίχρονο είδαμε κακό μπάσκετ. Με νευρικότητα (και λόγω της κρισιμότητας του αγώνα), αστοχία, αρκετά λάθη, χωρίς ρυθμό, χωρίς ποιοτικές φάσεις. Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ημίχρονο με συνολικά 8/32 σουτ (5/19 δίποντα, 3/13 τρίποντα!) και κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ (11 έναντι 6), ενώ ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερα ποσοστά στα δίποντα (9/15) και ...ένα τρίποντο (1/6), αυτό που έβαλε ο Διαμαντίδης στα 30" πριν τη λήξη.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 4-0 από τον Διαμαντίδη, με τους πρώτους δύο πόντους να προέρχονται από ελεύθερες βολές εξαιτίας τεχνικής ποινής που δόθηκε στη λήξη του ημιχρόνου στον Μίλαν Τόμιτς για διαμαρτυρία στους διαιτητές. Ακολούθησαν διαδοχικά λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού και τρία τρίποντα για τον Ολυμπιακό με Τεόντοσιτς, Γκόρντον (2), για να ξεφύγουν οι ερυθρόλευκοι για πρώτη φορά με 9 (45-36) στο 22΄ (σερί 11-0). Η διαφορά έφτασε και στους 11 στο 24΄ (49-38) και στους 12 στο 26΄ (54-42), ενώ μετά ο Παναθηναϊκός ξανάρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, όπως και στα προηγούμενα δεκάλεπτα. Μείωσε στους 6 στο 28΄ (54-48), αλλά τα δύο κολλητά τρίποντα του Χαλπερίν (το δεύτερο ...κουφό, με την μπάλα να βρίσκει σίδερο, να ανεβαίνει ψηλά και να πέφτει στο καλάθι), κράτησαν μια διαφορά ασφαλείας για τον Ολυμπιακό, που έκλεισε στο +8 στο 30΄ (60-52).

Στο 3ο δεκάλεπτο το θέαμα ήταν καλύτερο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τα πάνω του χάρη στην ευστοχία του έξω από τα 6,75μ. (6/9 σε αυτό το διάστημα) και τον Παναθηναϊκό να πληρώνει τα λάθη του (έφτασε στα 15).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Χαλπερίν να φτάνει τα 5/5 τρίποντα(!) και να συνεχίζει να οδηγεί τον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ και απαντήσεις στο πρόσωπο του Καλάθη, άρχισε να μαζεύει τη διαφορά και πλησίασε στο καλάθι στο 35΄ με τρίποντο του Φώτση (66-63), ξαναμπαίνοντας στο ματς. Εκεί μίλησε ο Παπαλουκάς, ο Ολυμπιακός ξαναξέφυγε με 8 στο 36΄ (73-65), αλλά ο Διαμαντίδης δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να τελειώσει τόσο νωρίς. Τρίποντο πρώτα, ασίστ στον Μπατίστ μετά και 73-70 στο 37΄!

Ο Σπανούλης πέτυχε τον πρώτο του πόντο με βολή στο 39΄ (74-70), ο Σάτο το πρώτο του και μοναδικό καλάθι αμέσως μετά (74-72), ο Διαμαντίδης ισοφάρισε στα 27" (74-74), ο Παπαλουκάς με 2/2 βολές έγραψε το 76-74 στα 26" και ο Διαματίδης πέτυχε καλάθι (76-76) κερδίζοντας και φάουλ στα 16". Αστόχησε επίτηδες στη βολή, οι πράσινοι πήραν το ριμπάουντ, ξόδεψαν χρόνο, ο Διαμαντίδης αστόχησε σε τρίποντο και ο Χαλπερίν δεν κατάφερε να σκοράρει από τη σέντρα στην εκπνοή, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση και ο Παναθηναϊκός να πάρει παράταση ζωής!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε σκορ και ο Ολυμπιακός είχε ...Χαλπερίν. Με πέντε πόντους του Ισραηλινού οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο +5 στο 42΄ (81-76), ο Μαυροκεφαλίδης έγραψε το 83-76 στο 38΄ και πλέον ο Ολυμπιακός ...δεν μπορούσε να χάσει, έστω κι αν στο τέλος ο Παναθηναϊκός πάλι μάζεψε τη διαφορά μέχρι το τελικό 87-83.

* Στο ημίχρονο αποβλήθηκε ο βοηθός του Ντούσαν Ίβκοβιτς, Βαγγέλης Αγγέλου, για διαμαρτυρία στους διαιτητές.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-32, 60-52, 76-76. Παράταση: 87-83

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9, Γκόρντον 8 (2), Σπανούλης 2, Μπουρούσης 12, Κέσελ 2, Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 9, Χαλπερίν 26 (6), Γλυνιαδάκης 5, Έρτσεγκ 3, Τεόντοσιτς 12 (3).

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 2, Περπέρογλου 15 (1), Μπατίστ 16, Φώτσης 13 (1), Σάτο 2, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 21 (3), Βουγιούκας 2, Καλάθης 12, Καϊμακόγλου.