Facebook Pixel Πάλεψε, αλλά έπεσε ο Ηλυσιακός...
| 2014-05-03 19:57:00

Πάλεψε, αλλά έπεσε ο Ηλυσιακός...

Μετά από 5 χρόνια ο Ηλυσιακός δεν θα αγωνιστεί στην Α1 της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου, καθώς ηττήθηκε με 63-62 από το Ρέθυμνο στο κρισιμότερο ματς της χρονιάς.

Η διαφορά αποφασιστικότητας έκανε τη διαφορά στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας με κίνητρο τη… ζωή τους πέτυχαν τους έξι πρώτους πόντους του αγώνα (0-6) και παρότι οι αδιάφοροι Κρητικοί πλησίασαν (10-11) χάρη στον ορεξάτο Γκάμπριελ, ο έλεγχος δεν έφυγε ποτέ από τον έλεγχο του Ηλυσιακού στα πρώτα 15 λεπτά. Με τον Μποντζ να κάνει θραύση φτάνοντας τους 15 πόντους, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους εννιά (18-27), αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι γύρισαν διακόπτη. Η άμυνα βελτιώθηκε, ο Γκάμπριελ βρήκε συμπαραστάτες τους Ντρτσα και Εζιούκου κι αποτέλεσμα ήταν ένα επί μέρους σκορ 14-2, με το οποίο η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 32-29.

Με την επανέναρξη το Ρέθυμνο ξέφυγε με 37-29, ο ασταμάτητος Μποντζ οδήγησε τον Ηλυσιακό στην ανάκαμψη και το προσπέρασμα (39-40), αλλά μόνο προσωρινά, καθώς ακολούθησαν οκτώ αναπάντητοι πόντοι για τους γηπεδούχους (47-40). Οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν μαθαίνοντας τα καλά-για την ομάδα τους-νέα από την Ελευσίνα και με τρίποντο του Πίγκραμ πλησίασαν στους δύο, 61-59, κάτι λιγότερο από δύο λεπτά πριν το φινάλε, ισοφάρισαν με τον ίδιο (61-61) και προηγήθηκαν με βολή του Μποντζ (61-62) στα 45’’ για τη λήξη. Ο Πίγκραμ έχασε την μπάλα σε αιφνιδιασμό και το Ρέθυμνο είχε 12’’ για την τελευταία επίθεση, στην οποία ο Καλαμπόκης με λέι απ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 63-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-29, 47-43, 63-62.