Facebook Pixel Δράμα(τικο)... πέρασμα από τα Τρίκαλα!
| 2014-05-03 20:32:00

Δράμα(τικο)... πέρασμα από τα Τρίκαλα!

Ο ΚΑΟΔ πέρασε από τα Τρίκαλα (103-108) ύστερα από ένα συγκλονιστικό φινάλε και στα playoffs θα βρει απέναντί του τον Πανιώνιο!

Οι Δραμινοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 0-7 με 2/2 βολές του Τζόουνς. Ο Μπράουν διαμόρφωσε το 3-12 πίσω από τα 6μ.75 ενώ ο Τζόυνς με νέο τρίποντο έκανε το 11-17 για τους φιλοξενούμενους που είχαν τον έλεγχο του ρυθμού. Τα Τρίκαλα βρήκαν λύσεις με τους Πέτροβιτς, Γιούιν και μείωσαν σε 21-25 όμως ο ΚΑΟΔ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 28-32.

Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν σε 36-37 με γκολ-φάουλ του Ματαλόν όμως ο ΚΑΟΔ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα με τους Βον, Τζόουνς. Το τρίποντο του Μπράουν έστειλε τη διαφορά στο +10 (47-57) για τους Δραμινούς λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ενώ ο Τζόουνς διαμόρφωσε το 47-62 με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους, πήραν πόντους στην επίθεση από το δίδυμο των Γιούιν, Έβανς πριν ο Γιαννακίδης μειώσει σε 66-67 στο 24'. Ο Γιούιν με κάρφωμα διαμόρφωσε το 68-70, οι βολές του Τζόουνς έκαναν το 68-72 όμως οι Θεσσαλοί ολοκλήρωσαν την ολική επαναφορά και προηγήθηκαν 73-72 με τον Έβανς (8/9 δίπ.)!

Οι δυο ομάδες συνέχισαν με το γκάζι... πατημένο στην τελευταία περίοδο. Ο Έβανς ήταν ασταμάτητος και μείωσε σε 96-97 για τα Τρίκαλα, στα 3' για τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Μάρκοβιτς διαμόρφωσε το 100-104 ενώ ο Γιούιν με γκολ-φάουλ μείωσε σε 103-104, στα 45'' για τη λήξη! Το γκολ-φάουλ του Μπάβτσιτς ''κλείδωσε'' τη νίκη για τον ΚΑΟΔ που έφυγε από τα Τρίκαλα με το υπέρ του 103-108.

Τα δεκάλεπτα: 28-32, 47-62, 79-82, 103-108.