Facebook Pixel Τα πλέι οφ έχουν αριθμούς
| 2011-04-26 13:33:00

Τα πλέι οφ έχουν αριθμούς

Μία κίνηση προς τη σωστή κατεύθυνση έκανε ο ΕΣΑΚΕ, που έχει αρχίσει και αριθμογραφεί το ελληνικό πρωτάθλημα, παρέχοντας στοιχεία που έλειπαν.

Λίγες ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος η Λίγκα δημοσίευσε τα νούμερα των πλέι οφ, που δίνουν μία εικόνα για τα ιστορικά στοιχεία της Λίγκας.

Για να τους δούμε.

Χωρίς απουσία...

Ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός, ο Άρης και το Μαρούσι είναι οι μόνες ομάδες που συμμετέχουν διαρκώς και δεν έχουν σημειώσει ούτε... μία απουσία, στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ.

Οι τρεις πρώτοι από την περίοδο 1992-1993 μέχρι και τη φετινή σεζόν, το Μαρούσι από την περίοδο 1998-1999 (όταν και "προβιβάστηκε" στο πρωτάθλημα ΕΣΑΚΕ) μέχρι και φέτος.

Αγώνες και πόντοι

Ο Ολυμπιακός έχει τους περισσότερους αγώνες (164) στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ καθώς επίσης και τους περισσότερους πόντους (12.162) από οποιαδήποτε άλλη ομάδα.

Οι περισσότερες νίκες

Ο Παναθηναϊκός έχει τις περισσότερες νίκες στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ. Τόσο σε σύνολο (114), όσο κι εντός (83) αλλά κι εκτός έδρας (31).

Το μεγαλύτερο σερί

Ο Παναθηναϊκός έχει και το μεγαλύτερο εντός έδρας σερί νικών στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ.

Συγεκριμένα μετρά 41 συνεχόμενες νίκες στην έδρα του καθώς για τελευταία φορά ηττήθηκε την περίοδο 2002-2003 και στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης των πλέι οφ, από το Περιστέρι (σκορ 82-85).

Χωρίς νίκη...

Ολύμπια Λάρισας και Κολοσσός Ρόδου είναι οι μόνες ομάδες που δεν έχουν σημειώσει ούτε μία νίκη στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ.

Ο πρώτος «χιλιάρης»

Η πρώτη ομάδα που πέρασε τους 1.000 πόντους στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ είναι το Περιστέρι, την περίοδο 1993-1994.

Ο πρώτος στους 5.000

Ο ΠΑΟΚ είναι η πρώτη ομάδα που πέρασε τους 5.000 πόντους στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ και συγκεκριμένα την περίοδο 1998-1999 και στον τρίτο αγώνα της σειράς με τον Άρη (για την 3η θέση).

Ο πρώτος στους 10.000

Η πρώτη ομάδα που πέρασε τους 10.000 πόντους στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ είναι ο Ολυμπιακός, την περίοδο 2007-2008 και στον δεύτερο αγώνα της πρώτης φάσης, κόντρα στην ΑΕΚ

Οι 100 νίκες

Ο Παναθηναϊκός είναι η πρώτη ομάδα που ξεπέρασε τις 100 νίκες στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ. Συγκεκριμένα έφθασε σε τριψήφιο αριθμό νικών στον δεύτερο αγώνα της πρώτης φάσης των πλέι οφ της περιόδου 2008-2009 και με τη νίκη του (82-78) επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Ξόρκισε το «καταραμένο» 16!

Ο Πανιώνιος πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ την περίοδο 1995-1996 και μετά από 16 συνεχόμενες ήττες!

Πάντως η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Πανιωνίου έχει ιστορική σημασία καθώς σημειώθηκε στη Θεσσαλονίκη επί του ΠΑΟΚ και ουσιαστικά χάρισε στους Νεοσμυρνιώτες το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα, για πρώτη φορά στην ιστορία τους

«Έσπασε» το 20-0!

Ο Ολυμπιακός ήταν αήττητος στην έδρα του και για 20 αγώνες στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ από την περίοδο 1992-1993 μέχρι τον τρίτο αγώνα της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ, κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Τότε ο ΠΑΟΚ επικράτησε 58-55, έσπασε το αήττητο σερί των 20 αγώνων του Ολυμπιακού και προκρίθηκε σε βάρος του στον τελικό του πρωταθλήματος.

Οι 100 αγώνες

Ο Ολυμπιακός είναι η πρώτη ομάδα που ξεπέρασε τους 100 αγώνες στα πλέι οφ του πρωταθλήματος του ΕΣΑΚΕ... Εφθασε σ' αυτό το επίπεδο στον αγώνα με το Μαρούσι, στο τρίτο ματς της πρώτης φάσης των πλέι οφ όπου νίκησε 72-65 και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Τέσσερα χρόνια για νίκη!

Ο Πανελλήνιος είχε τέσσερις σεζόν (2005-2006 μέχρι και 2008-2009) που δεν είχε πετύχει ούτε νίκη σε πλέι οφ. Μετρούσε 8 ήττες συνολικά, τέσσερις εντός και τέσσερις εκτός.

Ο Πανελλήνιος σημείωσε την πρώτη του νίκη σε πλέι οφ την περίοδο 2009-2010 κόντρα στον ΠΑΟΚ σπάζοντας το αρνητικό του σερί. Πάντως φέτος οι "Ολυμπιονίκες" κάνουν την... πρώτη τους απουσία σε πλέι οφ μετά από 5 συνεχείς συμμετοχές.

Η «πρώτη»

Η Καβάλα θα λάβει μέρος στα πλέι οφ της περιόδου 2010-2011 για πρώτη φορά στην ιστορία της και στην 3η συμμετοχή της στο πρωτάθλημα του ΕΣΑΚΕ.

Οι 120, οι 118 και οι... 238!

Το ρεκόρ παραγωγικότητας σε αγώνα πλέι οφ το έχει το Περιστέρι με 120 πόντους σε βάρος της ΑΕΚ στον πρώτο γύρο της περιόδου 1995-1996. Μάλιστα σ' εκείνο τον αγώνα η ΑΕΚ σημείωσε το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ παραγωγικότητας σε πλέι οφ με 118 πόντους!

Το συγκεκριμένο ματς βέβαια με τους 238 πόντους που είχαν σημειωθεί είναι και το πλέον παραγωγικό στην ιστορία των πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ.

Το ρεκόρ διαφοράς!

Η μεγαλύτερη διαφορά σε πλέι οφ: Ολυμπιακός- Μαρούσι 98-43 (+55) στον δεύτερο γύρο της περιόδου 1998-1999.